Ultrasonografia jamy brzusznej u zwierząt. Kiedy zrobić badanie?

Weterynaryjne badanie USG jest w pełni bezpieczne dla zwierzęcia i pozwala na szybką diagnozę wielu poważnych chorób.

Wybieracie się ze zwierzakiem do weterynarza na badanie USG? Poniższe wskazówki pozwolą na rozwianie wszelkich wątpliwości. Pierwsza istotna informacja to taka, że weterynaryjne badanie ultradźwiękiem nie powoduje żadnych szkodliwych efektów dla zwierzęcia.

Badanie USG

Ultrasonograf weterynaryjny to urządzenie, które wykorzystuje technikę obrazowania opartą na wykorzystaniu fal dźwiękowych, która gwarantuje nieinwazyjną oraz niebolesną metodę diagnozy i oceny wielu chorób. Ultradźwięki to doskonałe narzędzie do oceny wewnętrznych narządów jamy brzusznej (wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego, węzłów chłonnych), sprawdzania ciąży, klatki piersiowej i innych struktur - na przykład tarczycy i przytarczyc. USG jest zwykle wykonywane po badaniach krwi, prześwietleniu promieniami rentgenowskimi lub badaniu fizykalnym. Może dokładnie wskazać na możliwy problem.

Ultradźwięki to również doskonałe narzędzie do pobierania próbek tkanek bez poddawania zwierzęcia zabiegowi inwazyjnemu. Istnieje specyficzne badanie ultrasonograficzne zwane echokardiogramem, które służy do wizualizacji akcji serca i naczyń krwionośnych, a także zastawek serca. Wyniki USG pomogą weterynarzowi postawić ostateczną diagnozę i zaoferować najlepsze opcje leczenia zwierzęcia. Powszechne jest wykonywanie zarówno zdjęć rentgenowskich, jak i ultradźwięków w celu uzyskania pełnego obrazu tego, co dzieje się z czworonożnym pacjentem.

Przygotowanie do badania

Na USG zwierzak powinien przyjść z pełnym pęcherzem, aby weterynarz miał najlepszą możliwość wykonania dokładnego obrazu. Zwierzęta, które będą diagnozowane aparatem USG nie powinny jeść przez dwanaście godzin przed badaniem. Najlepiej jest więc wstrzymać karmienie ok. godz. 18.00 w przeddzień badania. Dostęp do wody powinien być zachowany. Dlaczego zwierzę powinno być na czczo? Obecność pokarmu w żołądku utrudnia przeniknięcie ultradźwięków do badanych narządów. Nawet, jeśli zwierzę zjadło tylko mały posiłek, może połknąć z nim gaz, który zablokuje wiązkę ultradźwięków.

Aby zapewnić jak najlepsze wyniki USG, zwierzę zostanie ogolone. W przypadku większości badań brzusznych goli się okolice kilku żeber po brzeg miednicy i około jedną trzecią biodra w kierunku ogona. W zależności od badanych obszarów i kształtu zwierzęcia do badania może być potrzebny większy obszar skóry.

Obserwacja zwierzęcia

Jeśli badanie USG będzie połączone z biopsją w następnych kilku dniach należy zwróć uwagę, czy nie pojawia się zaczerwienienie lub obrzęk. W przypadku stosowania znieczulenia, zwierzę będzie zdezorientowane i wytrącone z równowagi przez kilka godzin. W tym czasie powinno być bacznie obserwowane aż do uzyskania stabilnego stanu.

Więcej na temat nowoczesnej diagnozy za pomocą ultrasonografów weterynaryjnych przeczytacie na stronie: http://noraxmedical.pl/produkty/ultrasonografy-weterynaryjne/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie