Ty też może nieświadomie wywoływać stres u swojego kota!

Każdemu właścicielowi kota zależy na tym, aby pupil był szczęśliwy, zawsze wyluzowany i skory do zabawy. Nadal jednak jesteśmy tylko ludźmi, którzy miewają gorsze dni. Wówczas próbujemy wyładować złość na różne sposoby, często krzywdząc tym samym pupila. Koty są wrażliwcami i źle reagują na ludzkie zachowania, które dla nas są zupełnie normalne i nawet nie zwracamy na nie uwagi. W tym poradniku znajdziesz kilka typowych przykładów.

Krzyk

Koty go nie znoszą! Każdy mruczek źle reaguje na natarczywe dźwięki, w tym na krzyk właściciela. Właśnie dlatego podnoszenie głosu nie jest dobrą metodą wychowawczą. Kot może się tego wystraszyć, schować w kącie i stracić zaufanie do swojego pana. Jego odbudowanie będzie karkołomnym zadaniem. Dlatego staraj się nie podnosić głosu, a tym bardziej nie krzycz na kota, nawet jeśli dopuścił się poważnego wykroczenia.

Kary cielesne

Są absolutnie zabronione, a do tego w ogóle nie działają. Kot nie utożsamia kary cielesnej z konsekwencją swojego zachowania. Dla niego jest to prostu objaw bezsensownej agresji. Karcony kot zawsze traci zaufanie do właściciela. Bijąc go, kopiąc czy strącając z podwyższenia nieświadomie przecinasz nić emocjonalnej więzi. Nie dziw się więc, że mruczek nie chce się przed Tobą całkowicie otworzyć, a czasami wręcz Cię unika.

Skazywanie na samotność

Choć koty dobrze radzą sobie z samotnością, to nie jest też tak, że mogą w pojedynkę spędzać czas w czterech ścianach przez kilkanaście godzin na dobę. Jeśli jesteś bardzo zapracowanym człowiekiem, wychodzisz z domu rano i wracasz późnym wieczorem, to po prostu nie decyduj się na posiadanie kota. W przeciwnym razie narazisz go na poważny stres i nigdy nie nawiążesz z nim bardzo bliskiej przyjaźni.

Narzucanie się

Wielu osobom wydaje się, że kot jest na tyle wdzięczny za danie mu ciepłego domu, iż będzie wylewnie okazywać swoje uczucia wtedy, gdy chce tego właściciel. Nic z tych rzeczy. To koty wyznaczają zasady w relacji z człowiekiem. Jeśli zaczniesz się mu narzucać, będziesz zmuszać go do pieszczot i zabawy, to osiągniesz odwrotny efekt. Kot może nawet stać się agresywny, co jest zupełnie naturalną reakcją.

Jeśli znalazłeś na tej liście popełniany przez siebie błąd, to nie martw się – nie jesteś jedyny. Większość właścicieli nieświadomie wywołuje stres u swoich kotów. Ważne, aby zdać sobie z tego sprawę i zrobić wszystko, aby przez swoje zachowania nie wpędzać pupila w nerwicę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie