Każdemu człowiekowi choć raz w życiu przytrafiły się wzdęcia. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, będący konsekwencją łapczywego zjedzenia posiłku i nałykania się przy tym powietrza. Wzdęcia zdarzają się także zwierzętom domowym, w tym psom i kotom. U tych ostatnich mogą one być szczególnie niebezpieczne, dlatego jeśli zauważysz, że Twój kot ma nienaturalnie wzdęty brzuch, a do tego pojawiają się inne niepokojące symptomy – szybko zgłoś się do weterynarza!
Najczęstsza przyczyna jest dokładnie taka sama, jak u ludzi. Koty, szczególnie wychowane w troskliwym domu, są z natury łakomczuchami i potrafią pałaszować jedzenie w ekspresowym tempie. Przy okazji oczywiście nabierają dużo powietrza, które prowadzi do nieprzyjemnego uczucia rozdymania wnętrzności.
Czasami wzdęcia są efektem stopniowego gromadzenia się gazów w żołądku i jelitach. Zwykle jest to spowodowane złą dietą, w której nie brakuje produktów wzdymających (przede wszystkim bardzo tłustych). Wzdęcia mogą się też pojawić wtedy, gdy kot bezpośrednio po posiłku podejmie intensywną aktywność fizyczną.
Zaokrąglony brzuch może być symptomem poważnej choroby, w tym zapalenia jelita czy infekcji wirusowej. W skrajnym przypadku kotu może dokuczać niedrożność jelit, która stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga.
Zaokrąglony brzuch to pierwszy sygnał, że z kocim brzuszkiem dzieje się coś złego. Jeśli nie zniknie on w ciągu kilku godzin, należy bacznie obserwować zwierzę. Kolejną reakcją mogą być wymioty, odmawianie jedzenia, wyraźne osłabienie i unikanie kontaktu z człowiekiem. Kot może się również nadmiernie ślinić i „puszczać wiatry”. Czasami pojawia się biegunka lub zjawisko odwrotne, czyli zatwardzenie.
Połączenie tych wszystkich objawów jest sygnałem alarmowym – w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się z mruczkiem do weterynarza i potwierdzić lub wykluczyć jakąś groźną chorobę. Być może nie jest to nic strasznego i lekarz zaleci tylko ścisłą dietę lub zmianę nawyków żywieniowych i odpoczynek.
Jeśli kotka nie była wysterylizowana i jest wychodząca, zaokrąglony brzuszek może oznaczać ciążę. Zwykle wyraźne zwiększenie objętości brzucha występuje po około 3 tygodniach od zapłodnienia.
Jeśli więc kotce nie towarzyszą żadne problemy gastryczne, ciąża jest bardzo prawdopodobną przyczyną zmiany jej wyglądu. Oczywiście potwierdzenia należy szukać w gabinecie weterynaryjnym.