Koty to jedne z ulubionych zwierząt domowych. Wymagają mniej obsługi niż psy, ale potrafią być mocno charakterne. Zresztą kociarze uważają to za ich podstawową zaletę. Trzeba jednak pamiętać, że koty są bardziej podatne na różne choroby, a część z nich może przenieść się na człowieka. Jeśli w ostatnim czasie Twój kot stał się osowiały, być może zapadł na jedną z kocich dolegliwości. Oto kilka częstych problemów.
To jedna z powszechnych kocich przypadłości. Zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów (FLUD) jest kłopotliwe dla właściciela (objawia się posikiwaniem w różnych miejscach), ale i szalenie niebezpieczne dla zwierzęcia. Powinno wiązać się z jak najszybszą wizytą u weterynarza. Rozpoznać można je po apatii, braku apetytu, wylizywaniu brzucha i okolic cewki moczowej. Miauczenie przy oddawaniu moczu wskazuje, że kot odczuwa silny ból. W tej sytuacji nie należy zwlekać, bo brak interwencji może zakończyć się niewydolnością nerek i śmiercią kota.
Biegunki, wymioty, szybka utrata wagi? Może towarzyszy im kaszel i wymioty? To prawdopodobnie choroby pasożytnicze. Mogą powodować je tasiemce, obleńce lub pierwotniaki. W takiej sytuacji kot przechodzi odrobaczanie. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne preparaty, które pozwolą skutecznie pozbyć się problemu. Warto również skonsultować się z lekarzem, który może ustalić indywidualny plan leczenia.
Kot zaczyna kichać? Leci mu z nosa, a dodatkowo stracił dotychczasowy apetyt? To koci katar, czyli zapalenie górnych dróg oddechowych. Wywołują je popularne wirusy. W tym przypadku warto działać szybko. Dopóki choroba się nie rozwinie, wystarczy podawanie leków przeciwzapalnych i kropli do oczu, w zaawansowanym stadium konieczne będą antybiotyki.
Koty mogą cierpieć również poprzez zaburzenia poziomu glukozy we krwi. Objawia się to ospałością, częstym posikiwaniem i brakiem apetytu. Leczenie dostosowane jest do każdego przypadku indywidualnie. W lżejszych przypadkach wystarczają specjalne preparaty przeciwcukrzycowe, jednak przy trudniejszym przebiegu choroby należy podawać insulinę. Podobnie jak u ludzi trzeba pomyśleć o poprawie diety u pupila – redukujemy ilość węglowodanów, podnosimy zawartość białka w karmie.
Choroby okulistyczne to częsta przypadłość u kotów, nie tylko młodych. Mogą mieć różne przyczyny i różną postać. Zapalenie spojówek, pojawiające się ropienie, a nawet mrużenie oczu przez dłuższy czas powinny być sygnałem alarmowym. Choroby oczu często wskazują na inne kocie przypadłości, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.
To tylko kilka przykładów chorób, które mogą pojawić się u Twojego kota. Aby im zapobiegać, ważna jest profilaktyka. Jej kluczowym elementem jest utrzymanie prawidłowej masy ciała u kota przez właściwe odżywanie i odpowiednia aktywność. Warto również pomyśleć o suplementacji. Bezpieczne preparaty wzmacniające odporność kotów znajdziesz w sklepie internetowym https://primavera.pl/.
Artykuł partnera