Skakał i nagle przestał? Co może być przyczyną?

Mruczki to znane w świecie skoczki. Większość kotów uwielbia wskakiwać na podwyższenia, czym nierzadko wytrącają swoich właścicieli z równowagi – zwłaszcza, gdy efektem tej zabawy jest zerwana firanka czy rozbita doniczka. Gdy tak aktywny kot nagle, z dnia na dzień, przestaje skakać, jest to powód do niepokoju. Warto się wówczas zastanowić, co może być tego przyczyną.

Otyłość

To jeden z najbardziej prozaicznych powodów. Jeśli kot ma nadwagę lub wręcz jest otyły, to oczywiście, że jest mu o wiele trudniej wskakiwać na podwyższenia. Właściciele na co dzień mogą tego nie zauważać, tymczasem znaczne ograniczenie aktywności fizycznej jest sygnałem, że prawidłowa waga kota mogła zostać niebezpiecznie przekroczona.

Kontuzja

Jeśli kot nagle przestał skakać lub próbuje, ale towarzyszy temu wydawanie przez niego bolesnych odgłosów, koniecznie trzeba przyjrzeć się jego kończynom. Być może doszło do jakiegoś urazu, np. zwichnięcia. Jeśli kot nie daje się dotknąć za łapkę, należy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza.

Uraz psychiczny

Koty przestają skakać również wtedy, gdy kojarzy im się to z nieprzyjemnymi sytuacjami. Przykładowo: mruczek zawsze chętnie wskakiwał na wannę, ale pewnego razu się poślizgnął i wpadł do zimnej wody. Nie ma się co dziwić, że więcej już tego nie próbuje.

Dojrzał

Koty się starzeją. I choć brzmi to jak truizm, to wielu właścicieli zdaje się nie zwracać na to uwagi. Czas robi jednak swoje. Mruczek mógł zrezygnować z wskakiwania na podwyższenia, bo po prostu już mu się nie chce tego robić. Nie oznacza to, że jest stary, ale z uwagi na osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej po prostu preferuje bardziej stateczne spędzanie wolnego czasu.

Jest zmęczony

U kotów również obserwuje się sezonowe przemęczenie, wynikające ze zmiany pory roku. Wówczas zwierzak siłą rzeczy będzie znacznie mniej aktywny. Poza tym koty niechętnie się męczą, gdy na dworze panują upały. Rozsądnie oszczędzają energię, a wskakiwanie na podwyższenie potrafi sporo kosztować.

Choroba

Nagła rezygnacja ze skakania może być objawem choroby stawów. U dorosłych kotów bardzo często diagnozuje się problemy z narządami ruchu. Jeśli zwierzak odczuwa dyskomfort nawet podczas chodzenia, to oczywiście, że nie będzie się narażać na ból towarzyszący skakaniu. Warto skonsultować się z weterynarzem, który potwierdzi te podejrzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie