Ptasia grypa u kotów: jak zmniejszyć ryzyko?

W Polsce przybywa przypadków wirusa H5N1 u kotów. Wirus ten wywołuje tzw. ptasią grypę, która jest śmiertelnie groźna dla mruczków. Do tej pory (stan na koniec czerwca 2023) w kraju odnotowano blisko 20 ognisk wirusa. Właściciele kotów powinni stosować się do kilku podstawowych zasad, które omawiamy w naszym poradniku.

Nie wypuszczaj kota z domu!

To najważniejsza zasada, której w obecnym stanie zagrożenia powinni przestrzegać nawet właściciele kotów wychodzących. Do momentu ogłoszenia, że nie ma już ognisk wirusa ptasiej grypy, zamknij mruczka w domu i nie pozwalaj mu się wałęsać. To dla jego dobra!

Nie wychodź z kotem na spacery w miejsca, w których bytują ptaki

Jeśli masz zwyczaj wyprowadzania kota na spacer, to w tym czasie wybieraj miejsca, w których raczej nie widuje się ptaków. Nie pozwalaj też kotu na swobodne penetrowanie terenu, zawsze trzymaj go na smyczy w szelkach.

Dezynfekuj buty po powrocie do domu

Wirus może zostać przyniesiony do domu na butach, dlatego bardzo ważne jest, aby w okresie zagrożenia dezynfekować obuwie wszystkich domowników – na przykład roztworem wody i alkoholu.

Często myj ręce

Możesz nieświadomie zarazić kota wirusem H5N1 podczas zabawy. Po przyjściu do domu zawsze najpierw dokładnie umyj ręce i rób to częściej niż dotychczas.

Nie podawaj kotu surowego mięsa

Źródłem zakażenia może być nie tylko złowiony przez kota ptak, ale też surowe, skażone mięso, na przykład kurczaka. Jeśli stosujesz dietę BARF, to koniecznie pamiętaj o poddaniu mięsa obróbce termicznej lub wcześniej je zamroź.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie