Podajesz kotu kranówkę? Sprawdź, dlaczego to błąd

Mateusz Nowak
02.11.2016

Kot pić musi – o tym wie każdy właściciel. Wiele osób bagatelizuje jednak fakt, że woda podawana kotu powinna mieć odpowiednią jakość. Popularna kranówka nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ woda wodociągowa może być nośnikiem wielu szkodliwych substancji. Co w takim razie podawać kotu do picia? Podpowiadamy.

Dlaczego kranówka może być groźna?

Woda wodociągowa w Polsce w 99% przypadków jest uzdatniana chlorem. Ten gaz ma działanie antybakteryjne i skutecznie niszczy wszelkie drobnoustroje. Jednak sam chlor nie pozostaje też bez wpływu na inne żywe organizmy. Oczywiście stężenie chloru w wodzie pitnej jest na tyle małe, że nie wyrządzi on żadnej krzywdy ludziom. Jednak z kotami może być różnie.

Jak wykazali naukowcy spożywanie chlorowanej wody jest jedną z najczęstszych przyczyn nowotworów układu pokarmowego, w tym raka przełyku, żołądka czy dwunastnicy. Dlatego właśnie nie powinno się pić kranówki bez przegotowania. Odpowiedzialny właściciel nie może też podawać wody z kranu swojemu kotu.

Rada

Jeśli inne rozwiązanie nie wchodzi w grę, to po nalaniu wody z kranu do kociej miski odstaw ją na kilka minut. W tym czasie chlor powinien się ulotnić i nie będzie już stanowić takiego zagrożenia dla kota.

Twarda woda nie dla kotów

Koty w naturalnym środowisku piją najczęściej deszczówkę, która jest wodą bardzo miękką. Natomiast to woda płynąca z naszych kranów jest z reguły ekstremalnie twarda. Różnica może sięgać parudziesięciu stopni twardości. Twarda woda ma zły wpływ na koci organizm – dostarcza bowiem zbyt duże ilości minerałów, w tym żelaza i manganu, które w nadmiarze fatalnie wpływają m.in. na pracę kocich nerek i wrażliwego układu moczowego.

Dlatego warto w domu zainstalować zmiękczacz wody np. w postaci filtra odwróconej osmozy. Taka woda jest zdrowsza nie tylko dla kota, ale też dla ludzi. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, to najlepiej będzie kupić prosty filtr wody, który usuwa większość minerałów i w pewnym stopniu zmiękcza kranówkę. Dobrym pomysłem jest też przegotowanie wody przed jej podaniem kotu.

Pamiętajmy również, aby woda, która znajduje się w kociej misce, była zawsze świeża, wymieniana nawet kilka razy dziennie. W przeciwnym razie szybko namnożą się w niej bakterie i inne drobnoustroje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie