Nie ma na co czekać! 6 sytuacji, w których trzeba natychmiast zgłosić się z kotem do weterynarza

Koty chorują i nie ma w tym nic dziwnego. Większość kocich przypadłości ma na szczęście dość łagodny przebieg i czasami nie jest nawet konieczne specjalistyczne leczenie. Bywają jednak sytuacje, gdy lepiej nie zwlekać z wizytą u weterynarza. Wskazujemy 6 z nich.

  1. Objawy ostrego bólu brzucha – jeśli kot za żadne skarby nie pozwala Ci się dotknąć, wyraźnie przykuca, chodzi wygięty, głośno miauczy, przewraca się na plecy, to może być oznaka wystąpienia bardzo silnego bólu brzucha. Wywołują go różne schorzenia, najczęściej związane z zakażeniem dróg moczowych czy zatruciem. W organizmie kota mogło także dojść do krwotoku. Jak najszybciej idź z pupilem do weterynarza!
  2. Krwawiąca rana – oczywiście nie każda, tylko głęboka i taka, z której pulsuje krew. Jest to sygnał, że doszło do przecięcia tętnicy i konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Wskazaniem do szybkiej wizyty u weterynarza jest także krwawienie z oczu i uszu.
  3. Płytki oddech – jeśli kot ma trudności ze złapaniem tchu, ciężko dyszy i łapczywie nabiera powietrza, to prawdopodobnie jest to wina zalegającej kuli włosowej. Mogło jednak także dojść do wstrząsu wywołanego alergią lub do nagłego ataku astmy. Nie ma się nad czym zastanawiać – biegnij z pupilem do lekarza.
  4. Utrata wzroku – jeśli Twój kot potyka się o różne przedmioty, nie rozpoznaje z daleka domowników, ma wyraźne problemy z poruszaniem się, to może być oznaka ślepoty. U młodego kota nie jest to zjawisko normalne – być może doszło do zapalenia lub rozwoju jaskry. Diagnozę powinien jak najszybciej postawić weterynarz.
  5. Skakanie na jednej łapce – to klasyczny objaw urazu stawu, kości, mięśnia lub ścięgna. Kot zawsze będzie chronić zdrową łapę, dlatego w przypadku urazu może unikać aktywności i kontaktu z człowiekiem. Nie trzeba od razu zakładać, że kończyna jest złamana – w grę wchodzą różne inne kontuzje, ale także nowotwory czy choroby narządów wewnętrznych.
  6. Brak oddawania moczu – jeśli kuweta przez cały dzień jest czysta, a sytuacja powtarza się także rano, to jak najszybciej zgłoś się z kotem do weterynarza. Możliwe, że pupil cierpi na jedną z chorób układu moczowego. Mogło także dojść do zatrucia mocznikiem, a to stanowi zagrożenie dla kociego życia.

Pamiętaj, że każde niepokojące zachowanie kota wymaga dokładnej obserwacji – nie bagatelizuj żadnych dziwnych objawów i bądź w stałym kontakcie z weterynarzem. Czasami błyskawiczna interwencja naprawdę jest sprawą kociego życia i śmierci.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie