Krótki przewodnik po higienie kociego uzębienia

Twój kot także może mieć poważne problemy z zębami i czas najwyższy, abyś zdał sobie z tego sprawę. Koty miewają próchnicę, kamień nazębny, zapalenia dziąseł i inne przypadłości, które są dla nich tak samo nieprzyjemne, jak dla człowieka. Dlatego zadaniem każdego właściciela jest dbanie o higienę kociego uzębienia, bo zwierzak sam sobie z tym nie poradzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik.

Jak to się zaczyna?

U większości kotów pierwsze zęby mleczne pojawiają się w około trzecim tygodniu życia, a klasyczne ząbkowanie kończy się po około piętnastu tygodniach. Wówczas mleczaki zaczynają wypadać, tworząc miejsce dla zębów stałych. Dla kota może to być dość bolesne, dlatego wielu właścicieli małych mruczków skarży się, że ich kilkunastotygodniowi pupile gryzą wszystko i wszystkich. Cóż, taka kolej rzeczy i trzeba to zaakceptować.

Gdy kotu wyrosną już wszystkie zęby, będzie się nimi cieszyć przez kilkanaście kolejnych lat. W teorii. Praktyka pokazuje, że coraz więcej kotów domowych cierpi na różnego rodzaju problemy, które powodują m.in. wypadanie zębów.

Kamień nazębny – największy wróg kocich zębów

Koty nie szczotkują zębów, nic więc dziwnego, prawie wszystkie osobniki z czasem zaczynają prezentować obfity kamień nazębny. Z białych, ślicznych kiełków nic nie zostaje – zastępują je pożółkłe zęby, które nie dość, że wyglądają mało efektownie, to jeszcze mogą powodować kolejne problemy.

Kamień nazębny tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii. Jest więc podstawową przyczyną powstawania zakażeń w obrębie jamy gębowej zwierzęcia. Prowadzi do chorób dziąseł, a u starszych kotów jego konsekwencją jest po prostu wypadanie kłów.

Pamiętaj

Choroby zębów i dziąseł są bardzo uciążliwe dla kota, nawet jeśli zwierzę nie daje tego po sobie poznać. Mruczek może odmawiać jedzenia, unikać kontaktu z właścicielem, intensywnie się ślinić. To wyraźne sygnały, że należy zgłosić się z nim do weterynarza.

 

Ważna prewencja

Podstawą jest szczotkowanie kocich zębów. W sprzedaży są dostępne specjalne szczoteczki dla mruczków. Na początek możesz zacząć od oswojenia zwierzaka z czynnością mycia zębów – pomoże mu w tym gładzenie kłów palcem przez właściciela. Stopniowo można wprowadzać szczoteczkę i oczywiście pastę dla kotów.

Pomocne w dbaniu o higienę kocich zębów są też różnego rodzaju przekąski, których kształt ułatwia usuwanie kamienia nazębnego. W dodatku żucie takich smakołyków daje kotu sporo frajdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie