Kotka w rui, czyli koszmar właściciela. Jak jej pomóc?

Antoni Kwapisz
02.08.2021

Ruja to czas, w którym kotka niewychodząca może nieźle dawać się we znaki pozostałym domownikom. Oczywiście nierozsądnie byłoby wypuścić ją na dwór. Instynktowy pęd do kontaktu z kocurem może spowodować, że kotka po prostu się zgubi i już nigdy nie wróci do domu lub pojawi się w nim, ale z „nadbagażem”. Jak zatem przetrwać trudny okres rui? Najważniejsza jest cierpliwość, ale też stosowanie metod, które pozwolą nieco uspokoić pobudzoną kotkę. Opisujemy je w naszym poradniku.

Poświęcaj kotce więcej uwagi

Bez tego ani rusz. Twoja ulubienica przeżywa teraz bardzo trudny czas, a to niestety odbije się na całej rodzinie. Kotka może być nieznośna, nawet agresywna, nieskora do zabawy i przytulania. Wyrozumiałość to podstawa, ale warto ją dodatkowo uzupełnić poświęcaniem zwierzakowi więcej czasu. Nie narzucaj się jej, ale spróbuj ją uspokoić np. drapaniem na kolanach. Jeśli jest to tylko możliwe, wprowadź na czas rui domową zasadę unikania głośnych rozmów. Taki spokój na pewno przysłuży się Twojej kotce.

Daj jej powód, aby nie myślała o swoich potrzebach rozrodczych

Takim powodem może być na przykład jakiś smakołyk czy uzupełnienie diety o jakieś pyszności. Do tego warto zadbać o aktywność kotki. Choć nie ma ona teraz przesadnej ochoty na zabawę, to na pewno nie zaszkodzi, aby motywować ją do zabawy, ale w możliwie kreatywny sposób. Kotka musi mieć jakieś zajęcie, bo inaczej nie przestanie myśleć o kopulacji.

Kocimiętka

Nie śmiej się! Kocimiętka naprawdę może przynieść Twojej kotce ulgę. Ta roślina ma bardzo ciekawe działanie, ponieważ zawarte w niej substancje powodują wydzielanie hormonów w kocim organizmie w podobny sposób, jak po kopulacji. Czyli: po zjedzeniu odrobiny kocimiętki Twoja kotka może poczuć się dokładnie tak, jakby przed chwilą spółkowała z kocurem. Na jakiś czas przyniesie jej to ulgę – z dużym prawdopodobieństwem kotka pójdzie spać.

Docelowo: kastracja

Jeśli nie planujesz założenia hodowli, to kastracja jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Nie ma powodu, dla którego Twoja kotka miałaby się tak męczyć przez całe swoje życie. Kastracja to także wyraz odpowiedzialności, bo w ten sposób przeciwdziałasz zjawisku kociej bezdomności. Wszystkie koty, które nie są przeznaczone do kontrolowanego rozrodu, powinny zostać poddane kastracji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie