Jaką grupę krwi ma Twój kot?

Trudne pytanie, prawda? A jednak prawidłowa odpowiedź na nie może być kwestią życia lub śmierci Twojego pupila! Dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, jaką grupę krwi ma jego kot. Można to stwierdzić zlecając badanie krwi i naprawdę warto to zrobić. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ciekawostek na temat grup krwi u kotów.

Koty mają tylko trzy grupy krwi

Są to grupy:

  • A
  • B
  • AB

Jak łatwo zauważyć, u kotów nie występuje grupa 0, co oznacza, że żaden osobnik nie jest uniwersalnym dawcą krwi. To znacznie utrudnia ratowanie życia zwierzęcia w przypadku, gdy właściciel nie zna jego grupy krwi. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie transfuzji, kot musi otrzymać krew tej samej grupy. W efekcie przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań, a to bardzo wydłuża procedurę i zwiększa ryzyko, że kot po prostu umrze.

Pamiętaj

Żaden weterynarz nie weźmie na siebie odpowiedzialności za podanie kotu krwi z innej grupy. Skończy się to śmiercią zwierzęcia. Dlatego nie próbuj wpłynąć na lekarza hasłami typu: „Na 99% jest to grupa A”.

Zdecydowanie najpowszechniejszą grupą krwi u kotów jest A. Znacznie rzadziej spotyka się osobniki z grupą B – dotyczy to praktycznie wyłącznie przedstawicieli niektórych ras, jak koty perskie, abisyńskie, brytyjskie krótkowłose, szkockie zwisłouche, sfinksy, koty somalijskie, birmańskie, cornish rex i devon rex. Z kolei grupa AB to już prawdziwy biały kruk w świecie kotów.

Wszystko jest kwestią genów

O tym, jaką grupę krwi ma Twój kot, decydują geny przejęte od rodziców. Gen grupy A jest na tyle dominujący, że właśnie ta grupa występuje u mruczków zdecydowanie najczęściej. Aby kot miał krew grupy B, konieczne jest wystąpienie dwóch genów na tę grupę, co zdarza się stosunkowo rzadko.

Grupa AB to z kolei wielka zagadka dla genetyków. Podejrzewa się, że za jej wystąpienie odpowiada osobny allel, który jest recesywny w stosunku do genu na grupę A i dominujący do genu na grupę B.

Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych ras kotów wystąpienie jednej z grup krwi jest o wiele bardziej prawdopodobne. I tak:

  • Koty abisyńskie – w większości grupa A,
  • Kot brytyjski krótkowłosy – stosunek grupy A do B wynosi 60% do 40%,
  • Kot europejski – aż 99% osobników ma grupę A,
  • Kot syjamski – wszystkie koty tej rasy mają grupę A.

Jednak to tylko statystyka i nie można jej ślepo ufać. Koniecznie zleć wykonanie badania krwi swojego kota, aby mieć 100% pewność co do jej grupy. To może kiedyś uratować życie Twojego pupila!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie