Jak pomóc przeziębionemu kotu?

Antoni Kwapisz
21.07.2016

Kot, podobnie jak człowiek, a także każde inne zwierzę, może się przeziębić. Nie ma w tym niczego dziwnego. Przeziębienie może dotknąć nawet kota, który cały swój czas spędza zamknięty w domu – wystarczy, że np. spędzi noc na zimnej podłodze lub przewieje go od okna. Jak poradzić sobie z kocim przeziębieniem? Jak je rozpoznać? O wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
 

Typowe objawy przeziębienie u kota

Gdy kota łapie przeziębienie zwierzak najczęściej zaczyna kaszleć i kichać – jest to bardzo charakterystyczne i trudno takie objawy przeoczyć. Do tego z nosa może mu lecieć ropna wydzielina.

Kolejnym typowym objawem przeziębienia u kota jest brak apetytu – zwierzak szczególnie niechętnie będzie podchodził do karmy suchej, która podrażnia zainfekowane w czasie przeziębienia gardło. W takiej sytuacji powinniśmy zapewnić kotu dostęp do karmy mokrej, łatwej do przełknięcia i łagodzącej ból.

U przeziębionego kota często obserwuje się także zapalenie spojówek, ogólną apatię, unikanie domowników i powiększenie węzłów chłonnych. Pewność, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego da nam jednak dopiero zmierzenie mu temperatury.

Pamiętaj

Gorączka u kota to temperatura przekraczająca 39,5 stopnia Celsjusza.

Co robić z przeziębionym kotem?

Nie zawsze konieczna jest wizyta u weterynarza. Jeśli zwierzak nie ma innych niepokojących objawów, a tylko kicha, prycha, więcej śpi i mniej je, można przez kilka dni go poobserwować. Ważne, aby zapewnić pupilowi ciepło i chronić go przed przeciągami. Koniecznie trzeba też zachęcać kota do picia dużych ilości wody.

Ważne

Nigdy nie podawaj jednak kotu herbaty. Zawarta w niej kofeina jest dla niego trująca!

Kocia dieta w tym czasie powinna być lekkostrawna, oparta na karmach mokrych. Kot ma pełne prawo jeść mniej niż zwykle, ale coś zjeść jednak powinien, aby nie dopuścić np. do stłuszczenia wątroby.

Jeśli mimo naszych starań kot po kilku dniach wciąż czuje się kiepsko, trzeba udać się do weterynarza. Lekarz po rozpoznaniu przeziębienia przepisze leki łagodzące objawy, obniżające gorączkę, a w ostateczności antybiotyk.

Pamiętaj

Kotu nie wolno podawać leków dla ludzi, w tym aspiryny, paracetamolu czy ibuprofenu. To może nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Przeziębienie u kota powinno minąć w ciągu 5-7 dni. Jeśli będziesz postępować według podanych przez nas wskazówek, ograniczysz ryzyko przerodzenia się lekkiej choroby w coś bardzo poważnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie