Jak podać kotu tabletkę? Analiza popularnych sposobów

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku – ten wierszyk powtarza sobie każdy właściciel kota, który nagle zaniemógł. Skutkiem najczęściej jest konieczność podawania zwierzakowi leków, także w postaci tabletek. Pastylki są również podstawą odrobaczania. Wtedy pojawia się problem: jak podać kotu tabletkę i mieć pewność, że faktycznie ją zjadł?

Dodanie tabletki do karmy

Jest to najczęściej stosowany sposób, który jednak bywa bardzo nieskuteczny. Kot może wyczuć lekarstwo i sprytnie wyjeść cały pokarm, zostawiając tabletkę nietkniętą. Dlatego jeśli już właściciel decyduje się na tę metodę, powinien dodawać lek do mokrej karmy.

Dodanie tabletki do smakołyku

Ten sposób jest pewniejszy, ponieważ można od razu przypilnować, czy pupil rzeczywiście połknął smakołyk z wkładką. Najlepiej sprawdzają się kocie kabanosy – żaden zwierzak ich nie odmówi. Tabletkę wkładamy do małego fragmentu przysmaku, wrzucamy kotu do pyszczka i czekamy, aż wszystko połknie.

Rozpuszczona tabletka

Często praktykowany sposób, z którym jednak trzeba bardzo uważać. Nie wszystkie leki mogą być bowiem wcześniej rozpuszczane – należy zapytać o to weterynarza. Jeśli ten da zielone światło, to tabletkę rozpuszczamy w czystej wodzie, nabieramy strzykawką i porcjami wstrzykujemy kotu do pyszczka.

Metoda na żywioł

Jest mało popularna, ponieważ właściciele nie lubią zmuszać swoich kotów do robienia czegokolwiek, a tym bardziej do połykania lekarstw. Jednak w przypadku młodego zwierzaka dobrze będzie nauczyć go przyjmowania tabletki bez żadnych dodatków. Sposób na to jest jeden: trzeba przytrzymać kotu pyszczek, wrzucić do środka tabletkę i natychmiast zamknąć. Następnie czekamy, aż zwierzak połknie tabletkę – można mu w tym pomóc gładząc go po gardle. Ten sposób okazuje się bardzo skuteczny i warto go wypróbować.

Pamiętaj o wodzie!

Wielu właścicieli bagatelizuje obowiązek podania kotu świeżej wody natychmiast po połknięciu przez pupila tabletki. Jest to konieczne w każdej sytuacji – nawet jeśli lek został przemycony w smakołyku. Woda pomaga żołądkowi w rozpuszczeniu tabletki, co przyspiesza wchłanianie leku i sam proces leczenia.

Podawanie kotu tabletki bywa naprawdę problematyczne i trudne dla właścicieli, ale trzeba się przełamać i przede wszystkim dopilnować, aby zwierzę połknęło cały lek. Jeśli kot zwymiotuje, należy powtórzyć procedurę i nie odpuszczać żadnej dawki specyfiku przepisanego przez weterynarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie