Jak pobrać koci mocz do badania? Poznaj sprytne sposoby!

Kiedy kot zachoruje, weterynarz nie zawsze jest w stanie określić przyczynę na podstawie zwykłego wywiadu. Często niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi i moczu. Z tym drugim jest spory problem, bo jak zmusić kota do oddania moczu „na zawołanie”? Praktycznie nie da się tego zrobić metodami nieinwazyjnymi (czyli bez cewnikowania lub nakłucia pęcherza moczowego). Do akcji musi więc wkroczyć właściciel. Poznaj najsprytniejsze sposoby na pobranie kociego moczu do badania!

Pusta kuweta

Jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które jednak nie zawsze się sprawdza. Są koty tak silnie przyzwyczajone do żwirku, że za nic w świecie nie zdecydują się oddać moczu do pustej kuwety. Zawsze jednak warto spróbować.

Zanim postawisz pustą kuwetę, pamiętaj o jej dokładnym umyciu i wyparzeniu wrzątkiem. Gdy tylko kot odda mocz, natychmiast przelej go do pojemnika, zamknij i zanieś do badania. To wszystko.

Metoda „na partyzanta”

Teraz coś dla właścicieli, którzy mają trochę wolnego czasu i w dodatku lubią obserwować zachowania swojego pupila. Na pewno mniej więcej wiesz, o jakich porach kot oddaje mocz. Przyczaj się więc i gdy tylko zwierzę zabierze się do dzieła, podstaw pustą kuwetę pod ogon wyłapując niezbędną dawkę moczu.

Uwaga!

Nigdy nie rób tego zbyt gwałtownie, aby nie przestraszyć kota. W przeciwnym razie zwierzę może się trwale zablokować i zacznie unikać kuwety.

Żwirek silikonowy

Jeśli kot za nic nie chce oddać moczu do pustej kuwety, wypróbuj kolejny sposób. W sklepie zoologicznym możesz kupić specjalny żwirek silikonowy, który jest całkowicie obojętny chemicznie, nie reaguje z moczem i nie zanieczyszcza go. Płyn po prostu opada na dno kuwety, skąd możesz go pobrać strzykawką. Istnieje jednak ryzyko, że kot nie zaakceptuje takiego żwirku.

Masaż pęcherza

Jeśli Twoja relacja z kotem jest bardzo silna i zwierzę ma do Ciebie pełne zaufanie, możesz wypróbować metodę inicjowania oddawania moczu. Weź pupila na ręce i rozpocznij masaż brzucha w okolicach pęcherza moczowego. Najlepiej robić to po kilkunastu minutach od momentu, gdy kot napije się wody. Zwierzę poczuje silną potrzebę oddania moczu, a wtedy z pewnością skorzysta nawet z kuwety wypełnionej nielubianym silikonowym żwirkiem lub zupełnie pustej.

Uwaga!

Masaż nie powinien być zbyt intensywny – dla kota może to być bolesne, szczególnie w przypadku niedrożności cewki moczowej.

Jeśli żadna z tych metod nie okaże się skuteczna, pozostanie Ci już tylko udanie się z kotem do gabinetu weterynaryjnego, gdzie mocz będzie pobrany przez cewnik.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie