Jak pielęgnować kota? 6 rzeczy, w które musisz zainwestować

Mariusz Siwko
15.10.2015

Pielęgnacja kota jest obowiązkiem każdego świadomego właściciela. Choć mówi się, że te zwierzęta lubią chodzić własnymi ścieżkami, to w domowych warunkach zwyczajnie potrzebują naszej uwagi. Prawidłowa pielęgnacja pozwala kotu cieszyć się dobrym zdrowiem, a właścicielowi jego pięknym wyglądem i wdzięcznością. Przygotowaliśmy dla Was zestaw 6 rzeczy, które muszą się znaleźć w domu kociarza. Zapraszamy.

  1. Środek do usuwania plam – kot, nawet dobrze wychowany, czasami lubi trochę nabrudzić. Ślady z jego moczu są niestety bardzo trudne do wywabienia, szczególnie jeśli nasz pupil za toaletę uznał piękny dywan. Dlatego warto zainwestować w dobrej klasy środek do usuwania takich plam. Dostaniecie go w każdym sklepie zoologicznym.
  2. Środek neutralizujący zapachy – bardzo przydatna rzecz. Kocie zapachy potrafią być naprawdę nieprzyjemne, szczególnie jeśli niezbyt regularnie opróżniamy kuwetę. Na rynku są na szczęście dostępne specjalne środki do neutralizacji zapachu moczu. Nie odstraszają one kota, więc można ich używać bez obaw w obrębie kuwety.
  3. Szampon – rzecz absolutnie niezbędna. Kota nie wolno myć szamponem dla ludzi, dla psów czy jakimkolwiek innym, który nie jest dedykowany kociej sierści. Chodzi przede wszystkim od odpowiedni skład takiego specyfiku – musi on być dostosowany do PH skóry kociaka. Warto wybierać szampony dobrej klasy, z dużą zawartością odżywki. Unikajmy specyfików zawierających barwniki i sól – mogą one powodować uczulenia. Zalecamy też kupno szamponu o neutralnym zapachu.
  4. Płyn do czyszczenia uszu – właściciel powinien regularnie czyścić kocie uszy, ponieważ dość szybko zaczyna w nich zalegać woskowina, której kot samodzielnie nie jest w stanie usunąć. Praktyczne spraye znacznie ułatwiają pielęgnację uszu. Wybierajmy takie z zawartością gliceryny i ksylenu.
  5. Płyn do przemywania oczu – kolejny specyfik, w który naprawdę warto się zaopatrzyć. Kocie oczy są bardzo wrażliwe, a bywa, że pod powiekami, szczególnie w tzw. worku spojówkowym, gromadzi się kurz, piach czy resztki sierści. W takiej sytuacji właściciel musi interweniować, aby nie dopuścić do podrażniania oka. Specjalny płyn jest bardzo łagodny dla gałki ocznej, nie wysusza jej okolic, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia.
  6. Środek odstraszający koty – coś dla właścicieli kotek, które w okresie rui nie mogą się opędzić od adoratorów. Przyda się także w sytuacji, gdy kot jest niesforny i mimo zakazów wchodzi w niedozwolone miejsca. Wówczas wystarczy użyć preparatu, aby nasz pupil stracił ochotę do penetrowania zabronionych obszarów.

Taki zestaw do podstawowej pielęgnacji zagwarantuje Wam, że prawidłowo zadbacie o kondycję i wygląd Waszych kotów. Pamiętajcie tylko, aby wybierać środki sprawdzone, znanych producentów i najlepiej kupować je w sklepach zoologicznych, gdzie sprzedawca może jeszcze służyć swoją radą. Jeśli nie macie pewności, czy dany specyfik nie wywoła u kociaka np. uczulenia, skonsultujcie to z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie