Gdy kot ma czkawkę – co robić? Co może być tego przyczyną?

Czkawka to jedna z najbardziej irytujących dolegliwości, szczególnie jeśli zawodzą wszystkie znane sposoby na jej pozbycie się. Warto wiedzieć, że to nie tylko ludzki problem. Czkawkę miewają też zwierzęta, w tym koty. Dla nich również jest to dokuczliwe. Gdy kot ma czkawkę, naturalną reakcją właściciela jest chwytanie za telefon i uwiecznianie tej zabawnej sceny. Tymczasem kocia czkawka może być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych pupila.

Skąd czkawka u kota?

Kocia czkawka powstaje zgodnie z takim samym mechanizmem, jak u człowieka. W wyniku podrażnienia nerwu przeponowego i błędnego pojawiają się skurcze przepony oraz mięśni międzyżebrowych. W efekcie konieczne jest wykonanie gwałtownego wdechu, czemu towarzyszy zamykanie głośni – pojawia się zabawny dźwięk czkania.

Czkawka nie jest typowym zjawiskiem u kotów. Najczęściej przytrafia się młodym osobnikom, które mają tendencję do łapczywego jedzenia i picia. Weterynarze podejrzewają, że ten problem ma związek z nie do końca rozwiniętym układem nerwowym i pokarmowym młodego kota. U dorosłych osobników, a tym bardziej u starszych, czkawka nie powinna się już pojawiać.

Gdy dorosły kot ma czkawkę

Czkawka u dorosłego kota, choć nie powinna się zdarzać, nie jest jeszcze powodem do wielkiego niepokoju. Trzeba bowiem ustalić, co mogło ją wywołać. Jeśli właściciel wie, że pupil wcześniej zjadł bardzo obfity posiłek, to podejrzenie powinno paść na rozdęcie żołądka, który podrażnił przeponę.

Powodem czkawki u dorosłego kota może być też strach lub gwałtowna zmiana temperatury. Jeśli czkawka szybko mija i nie powtarza się zbyt często, nie trzeba się tym przejmować.

Gorzej, jeśli czkawka nie ustępuje i trwa przez np. kilkanaście godzin bez przerwy. Jest to wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się z kotem do weterynarza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. wzrost ciśnienia śródczaszkowego (najczęściej z powodu zatrucia) lub niedrożność jelit.

Często wina leży po stronie choroby układu nerwowego, w tym zapalenia mózgu. Kot może także cierpieć na zapalenie uszu czy mieć wodobrzusze.

Szybka interwencja weterynarza pozwoli na prawidłowe rozpoznanie źródła problemu i uchronienie pupila przed dalszym cierpieniem. Przedłużającej się czkawki nie należy zatem bagatelizować, bo może być ona zwiastunem groźnej choroby.

Czy można zminimalizować ryzyko, że kot dostanie czkawki? Tak. Zwykle wystarczy pilnować, aby zwierzę nie jadło i nie piło zbyt łapczywie. Jeśli natomiast czkawki u dorosłego kota powtarzają się regularnie, lepiej od razu skonsultować to z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie