FLUTD – jak uchronić kota przed poważnymi problemami urologicznymi?

Mateusz Nowak
20.05.2016

Choroby urologiczne są jednymi z najczęstszych, jakie dotykają nasze koty. Nie zawsze możemy im zaradzić, ale na pewno warto próbować. W większości przypadków wystarczy baczna obserwacja zachowań pupila oraz regularne wizyty u weterynarza. Niestety, koty miały, mają i będą mieć problemy z układem moczowym. Odpowiedzialny właściciel musi jednak robić wszystko, aby ograniczyć to ryzyko u swojego zwierzaka.

FLUTD – poważne zagrożenie

Najgroźniejszy dla kota jest zespół FLUTD, czyli Syndrom Urologiczny Kotów. To zbiór różnych chorób dolnego odcinka układu moczowego, które objawiają się np. zbyt częstym i bolesnym oddawaniem moczu, pojawianiem się krwi w moczu lub natarczywym lizaniem przez zwierzę ujścia swoich dróg moczowych.

Nieleczony FLUTD może spowodować bardzo groźne konsekwencje, włącznie z zablokowaniem cewki moczowej. Będzie to skutkować nawet niemożliwością oddawania moczu przez zwierzę, co jest już bezpośrednim zagrożeniem dla jego życia.

Pamiętaj

Rozpoznanie FLUTD jest bardzo ważne. Typowymi chorobami towarzyszącymi syndromowi są np. kamica pęcherza i blokada dróg moczowych. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, a nawet stres.

Jak zmniejszyć ryzyko, że nasz kot zachoruje na FLUTD?

Nie da się oczywiście całkowicie wyeliminować zagrożenia, jednak można z powodzeniem pomóc naszemu kotu w tym, aby jego układ moczowy pracował prawidłowo. Warunkiem jest stosowanie się do tych kilku zasad:

  • Dbaj, aby kot regularnie i dużo pił – koty niestety z natury nie przepadają za piciem wody. Trzeba je do tego zachęcać. Pamiętaj, aby Twój kot zawsze miał w misce świeżą, chłodną wodę. Nigdy nie stawiaj miski z wodą obok miski z jedzeniem. Zamiast suchej karmy sięgaj po karmę mokrą lub przyrządzaj pupilowi potrawy we własnym zakresie.
  • Zapewnij kotu dużo ruchu – na FLUTD częściej zapadają koty rozleniwione, tzw. kanapowce. Jeśli Twój kot nie wychodzi z domu, to przynajmniej staraj się z nim jak najczęściej bawić, zachęcać go do biegania.
  • Zapewnij kotu spokój – FLUTD często występuje u kotów zestresowanych. Dlatego nigdy nie strasz pupila, nie karć go, nie narażaj na silne bodźce.
  • Często czyść kuwetę – kot nie będzie chciał korzystać z zabrudzonej kuwety, dlatego będzie wstrzymywać mocz, a to prosta droga do problemów z układem moczowym.
  • Nie wprowadzaj drastycznych zmian żywieniowych – koty nie lubią takich zmian. Jeśli zamierzasz wprowadzić nową karmę, to rób to stopniowo.

Stosując się do tych zasad oraz regularnie odwiedzając weterynarza zmniejszysz ryzyko, że Twój kot zapadnie na jedną z chorób urologicznych. To naprawdę nie wymaga od Ciebie wielkiego wysiłku, a Twojemu pupilowi może zagwarantować długie życie w pełnym zdrowiu, wolne od bólu i innych przykrych dolegliwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie