Dlaczego kot się objada? Poznaj 6 możliwych przyczyn

Antoni Kwapisz
21.11.2016

Twój kot ma wilczy apetyt? To dobrze, ale tylko do momentu, aż jedzenie nie staje się dla niego nałogiem. Niektóre zwierzęta mają tendencję do przejadania się. Zjedzą wszystko, co tylko właściciel wrzuci do miski, bez względu na ilość. Później oczywiście ciężko to odchorowują. Skąd się bierze takie zachowanie, które przecież nie jest dla kotów naturalne? Oto 6 najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

  1. Cukrzyca – niepohamowany apetyt może być jednym z objawów cukrzycy, szczególnie jeśli towarzyszy mu wielkie pragnienie. W efekcie kot będzie szybko tyć, ponieważ przy cukrzycy organizm nie zamienia cukrów w energię. Choroba jest bardzo groźna dla zwierząt (podobnie jak dla ludzi), dlatego wymaga leczenia do końca życia.
  2. Nadczynność tarczycy – tutaj odwrotnie niż w przypadku cukrzycy mamy do czynienia z nadmiernym chudnięciem kota, mimo spożywania przez niego bardzo obfitych posiłków. Nadczynność tarczycy objawia się wielkim apetytem, za czym jednak nie idzie przybieranie na masie. Jest to spowodowane tym, że organizm błyskawicznie spala kalorie, co wywołuje stałe uczucie głodu.
  3. Pasożyty – jeśli w organizmie kota zagnieździły się robaki, to jest bardzo prawdopodobne, że zwierzę będzie mieć ciągły apetyt. Wynika to z faktu, że pasożyty pozbawiają organizm dużej części składników odżywczych. Jeśli dodatkowo zauważysz, że kot stał się apatyczny, leniwy, a także schudł, jak najszybciej zgłoś się z nim do weterynarza. Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu pupila.
  4. Słaba jakość karmy – wyobraź sobie, że Twoim jedynym pożywieniem są czipsy. Choć są bardzo kaloryczne, to jednocześnie mają mało właściwości odżywczych. W efekcie będzie je pochłaniać w ogromnych ilościach, aby tylko zaspokoić głód i dodać sobie energii do pracy czy zabawy. Tak samo jest z karmą dla kotów najniższej jakości, którą można kupić np. w dyskontach. Takie pożywienie nie zapewnia pupilowi odpowiedniego bilansu energetycznego, dlatego zwierzę może wciąż odczuwać głód.
  5. Stres i zły stan psychiczny – kot może się objadać w odpowiedzi na napięcie psychiczne. Jedzenie go wówczas uspokaja, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Niektóre koty, szczególnie po ciężkich doświadczeniach, jedzą „na zapas”, ponieważ obawiają się, że wkrótce tego pożywienia może im zabraknąć.
  6. Nuda – jedzenie może być dla kota rozrywką i sposobem na zabicie wolnego czasu. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w przypadku Twojego pupila, podawaj mu karmę częściej, ale w mniejszych ilościach. Zadbaj również o dostateczny kontakt z kotem, poświęcaj mu więcej czasu, zainwestuj w zakup zabawek.

Objadanie się nie jest dla kota zdrowe – nie tylko prowadzi do nadwagi i otyłości, ale także niepotrzebnie nadwyręża jego układ pokarmowy. Trzeba z tą skłonnością walczyć, dla dobra pupila.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie