Dlaczego kocia sierść zmieniła kolor? 5 możliwych czynników

To że kot urodził się czarny jak węgiel nie oznacza, że taki pozostanie do końca życia. Sierść naszych pupili czasami zmienia kolor, na co wpływ ma kilka czynników. Nie zawsze jest się czym martwić, choć odpowiedzialny właściciel powinien się zainteresować możliwymi przyczynami takiej nieoczekiwanej zmiany umaszczenia. Wymieniamy 5 najczęstszych czynników mogących wpłynąć na to, że kocia sierść zmieni kolor.

  1. Temperatura – może wpłynąć na zmianę koloru sierści u niektórych ras kotów, szczególnie syjamskich, seszelskich i himalajskich. Odpowiada za to gen, który determinuje umaszczenie. U tych kotów sierść na ogonie, łapkach i pyszczku jest wyraźnie ciemniejsza, ponieważ skóra w tych miejscach jest nieco chłodniejsza. Powoduje to uaktywnienie wspomnianego genu. Dlatego koty orientalne ciemnieją zimą.
  2. Promieniowanie słoneczne – działa tutaj ten sam mechanizm, który powoduje rozjaśnianie ludzkich włosów. Silne promieniowanie słoneczne prowadzi do płowienia ciemnej sierści. Jeśli np. czarny kot dużo przebywa na słońcu, to jego umaszczenie może nawet przejść w delikatny rudy. Nie trzeba się tym szczególnie przejmować – zimą, gdy słońca jest znacznie mniej, sytuacja wróci do normy.
  3. Uboga dieta – jeśli kot je słabą karmę, to z pewnością odbije się to na kondycji jego sierści. Szczególnie ważne jest, aby w karmie nie zabrakło aminokwasu tyrozyny, który ma decydujący wpływ na wytwarzanie melaniny. To ten ciemny pigment odpowiada za czarne umaszczenie kota. Jeśli aminokwasu brakuje, sierść stanie się rudawa. W kociej diecie nie powinno też zabraknąć innych składników mających bezpośredni wpływ na wygląd sierści, czyli cynku i miedzi.
  4. Wiek – oczywiście wraz z wiekiem kocia sierść, szczególnie ciemna, może zostać przyprószona siwizną. U starych kotów siwe włosy zaczynają wręcz dominować. Tak naprawdę sierść nie zmienia koloru na siwy – włosy stają się po prostu bezbarwne, co ma związek z wytrącaniem melaniny. Ciekawostką jest fakt, że koty syjamskie z wiekiem zyskują coraz ciemniejsze umaszczenie.
  5. Choroba - bywa , że zmiana koloru sierści ma związek z rozwojem choroby. Jest to charakterystyczny objaw chorób nerek, wątroby i trzustki.

Jedynym skutecznym sposobem ochrony kociej sierści przed zmianą umaszczenia jest zadbanie o to, aby pupil jadł porządną karmę, koniecznie zawierającą aminokwas tyrozyny. Można także pomyśleć o suplementacji, ale tylko po konsultacji z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie