Dlaczego kastrując kota okazujesz mu miłość?

Jak to miłość?! Przecież to okaleczanie zwierzęcia! Nie myśl w ten sposób. Kastracja (ten termin funkcjonuje w przypadku obu płci) jest oznaką odpowiedzialności za zdrowie kota, a także za los całego gatunku.

Na czym to polega?  Kastracja jest relatywnie prostym zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu jąder u kocura oraz jajników i macicy u kotki.

 

Dlaczego warto poddać kota kastracji?

  • Znaczne obniżenie ryzyka groźnych chorób u kotki – przede wszystkim ropomacicy, raka sutka, guzów macicy i jajników, zaburzeń hormonalnych i tzw. ciąży urojonej,
     
  • Wydłużenie życia pupila – badania wykazały, że kocury poddane kastracji żyją przeciętnie aż o 60% dłużej (!). W przypadku kotek wydłużenie życia sięga 39%.
     
  • Koniec problemów ze znaczeniem terenu – Twój kot po kastracji przestanie to robić, a więc pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu moczu.
     
  • Ograniczenie zjawiska kociej bezdomności – jeśli Twój kot nie jest przeznaczony do rozrodu, nie powinien mieć możliwości zapładniania samic, co często ma miejsce w przypadku osobników wychodzących. Masz kotkę? Nie dotknie Cię problem niechcianych kociąt, z którymi nie ma później co zrobić.


Największy mit na temat kastracji

Kot po kastracji nie cierpi na zaburzenia osobowości! Zwierzęta te nie mają takiego poczucia własnej seksualności, jak ludzie. Twój kot będzie tym samym mruczkiem, którego znasz. Jego charakter się nie zmieni! W przypadku kocurów korzystnym efektem kastracji jest natomiast znaczny spadek agresji, a u kotek eliminacja zachowań związanych z popędem płciowym w okresie rui.

Pamiętaj!

Kastrację najlepiej jest przeprowadzić przed wystąpieniem pierwszej rui i pierwszego znaczenia moczem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie