Demencja starcza u kota? To możliwe!

Mariusz Siwko
16.10.2017

Koty i ludzi łączy niewiele, ale można znaleźć kilka punktów wspólnych, także w sferze zdrowia. Koty tak jak i my w końcu zaczynają się starzeć, co powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Jednym z nich jest demencja starcza, na którą cierpią także ludzie. Jak objawia się ona u kotów? Czy można jej przeciwdziałać?

Objawy demencji starczej u kota

Koty z natury są zwierzętami dość skrytymi, dlatego zauważenie wczesnych objawów demencji starczej jest naprawdę trudne. Szczególnie, jeśli pupil ma leniwy charakter i nigdy nie był skory do szczególnej aktywności. Mimo to są pewne sygnały świadczące o tym, że z kotem dzieje się coś złego.

Klasycznym objawem jest bardzo dziwne zachowanie. Kot zaczyna sprawiać wrażenie zdezorientowanego, nie może znaleźć sobie miejsca, krąży po mieszkaniu bez celu, często w kółko. Następnym etapem są powtarzające się zachwiania równowagi. U wielu kotów może pojawić się efekt wpatrywania się w jeden punkt – zwierzę po prostu siada np. przed ścianą i nie odrywa od niej wzroku przez kilka godzin, choć na ścianie nic nie ma.

W późnej fazie demencji starczej pojawiają się wyraźne problemy z pamięcią. Kot nie może odnaleźć swojej miski z jedzeniem i wodą, a także kuwety, w efekcie czego zaczyna załatwiać się w innych miejscach. Z czasem nie rozpoznaje właścicieli, czuje się nieswojo w mieszkaniu i jest wyraźnie przestraszony całą sytuacją.

Bardzo czytelnym objawem demencji starczej u kota jest nocne zawodzenie zwierzęcia. Wynika to z tego, że kot po przebudzeniu nie wie, gdzie się znajduje i rozpaczliwie wzywa pomocy. Pomaga dopiero pojawienie się właściciela lub wpuszczenie zwierzaka do sypialni.

Pamiętaj!

Wymienione objawy demencji starczej u młodego kota mogą świadczyć o zupełnie innych schorzeniach. Dlatego nie ryzykuj i zgłoś się z pupilem na badania!

Jak pomóc kotu dotkniętemu demencją starczą?

Na to schorzenie nie ma żadnego lekarstwa. Demencja starcza może pojawić się już u około 10-letnich kotów, a tempo jej rozwoju jest uzależnione od predyspozycji konkretnego kota. Właściciel może jednak pomóc swojemu pupilowi w tej bardzo trudnej dla niego sytuacji.

Najważniejsze jest to, aby nie utrudniać kotu orientacji w terenie i nie zmuszać go do tego, aby przyzwyczajał się do nowej rzeczywistości. Najgorszym, co można zrobić, jest przeprowadzka lub przemeblowanie mieszkania. Lepiej też wstrzymać się z remontem, który może być dla kota zbyt trudnym przejściem.

Bardzo ważna jest aktywna stymulacja kociego mózgu, dlatego po wystąpieniu objawów demencji należy jak najczęściej bawić się z pupilem, ale w taki sposób, by zwierzę musiało się trochę wysilić – świetna zabawą jest gonitwa za kulką z papieru czy sztuczną myszką.

Niestety, demencji starczej u kota nie da się wyleczyć czy zatrzymać. Trzeba się pogodzić z tym, że pupil będzie w coraz gorszej kondycji, co będzie wymagać od właścicieli zrozumienia i poświęcenia mu jeszcze większej ilości czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie