Czym czyścić uszy u kota?

Czyszczenie uszu to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych u kotów. Mruczki same nie potrafią tego zrobić, dlatego są zdane na swoich właścicieli. Wiele osób kompletnie o tym zapomina, nieświadomie narażając koty na choroby uszu spowodowane brudem, nadmiarem woskowiny i infekcją bakteryjną. Sprawdź zatem, czym czyścić uszy u kota.

Są specjalne preparaty

Do czyszczenia kocich uszu najlepiej używać specjalnych preparatów, które można kupić w sklepach zoologicznych czy w Internecie. Mają formę wygodnego w stosowaniu sprayu. Dostępne są również preparaty w żelu, które nanosimy na wewnętrzną stronę uszu przy pomocy płatków kosmetycznych.

Pamiętajmy, aby czyścić jedynie zewnętrzną część uszu, nigdy nie wkładając płatka kosmetycznego nasączonego preparatem do kanału słuchowego. W ten sposób delikatnie usuwamy kurz, woskowinę, resztki jedzenia etc.

Czego nie używać?

Pod żadnym pozorem nie należy czyścić kocich uszu alkoholem, octem, sodą oczyszczoną, wodą utlenioną czy nawet oliwą z oliwek. Może to doprowadzić do miejscowych podrażnień czy reakcji alergicznej u kota, w skrajnym przypadku do uszkodzenia słuchu.

Nie ma co przesadzać

Czyszczenie uszu u kota, choć mało przyjemne dla mruczka, powinno się odbywać regularnie, natomiast z niewielką częstotliwością. Wystarczy robić to np. raz w miesiącu lub jeszcze rzadziej, jeśli kot jest niewychodzący.

Częstsze przeprowadzanie tego zabiegu higienicznego może przynieść odwrotny efekt i utrudnić utrzymanie kocich uszu w czystości, z uwagi na zwiększoną produkcję woskowiny.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie