Czy Twój kot może zostać... dawcą krwi?

Każdy wie, że w Polsce i na całym świecie działają banki krwi gromadzące drogocenny płyn m.in. dla ofiar wypadków i osób poddawanych operacjom. Ciekawostką jest fakt istnienia bardzo podobnych banków, tylko przeznaczonych dla zwierząt. Pierwsze takie placówki zaczęły powstawać kilkanaście lat temu, a w Polsce w 2003 roku. Dzięki kocim i psim krwiodawcom możliwe jest ratowanie życia innych zwierząt. Czy Twój kot także może zostać dawcą krwi? Przeczytaj.

Jakie warunki musi spełnić kot-krwiodawca?

Do oddawania krwi kwalifikują się wyłącznie koty, które ukończyły 10. miesiąc życia, ale nie przekroczyły 7. roku życia. Minimalna masa ciała dawcy to 4 kilogramy. Kot musi się legitymować książeczką zdrowia potwierdzającą, że jest regularnie odrobaczany, zaszczepiony oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami. Najważniejsze są szczepienia przeciwko FIV i białaczce.

Warto wiedzieć

Na dawcę nadaje się tylko kot niewychodzący.

Oczywiście przed oddaniem krwi kot i tak zostanie gruntownie przebadany – zostanie mu wykonana morfologia oraz test Bart, czyli reakcji biologicznej aktywności.

Samo pobranie krwi nie jest dla kota szczególnie uciążliwe, chociaż trochę trwa – zwykle do 20 minut. Pobranie następuje z tętnicy szyjnej. Jednorazowo kot może oddać do 50 mililitrów krwi. Przed pobraniem zwierzę otrzyma lek uspokajający, a podczas zabiegu przez cały czas towarzyszy mu właściciel.

Pamiętaj

Częstotliwość oddawania krwi wynosi minimum 3 tygodnie. Identycznie jest w przypadku psów.

Gdzie kot może oddać krew?

W Polsce działa kilka oddziałów centralnego banku dawców krwi dla zwierząt, którego patronem jest labrador Miluś – adresy takich placówek można bez problemu znaleźć w Internecie. Co ciekawe taki oddział może założyć każdy, kto zbierze co najmniej 12 dawców gotowych dzielić się krwią przez okres co najmniej roku – liczba pobrań od jednego zwierzęcia wynosi średnio od 6 do 10.

Oczywiście kot-krwiodawca, podobnie jak człowiek, otrzymuje za swoją przysługę nagrodę. Są to 3 kilogramy karmy, jednak dla właścicieli najważniejszym profitem jest możliwość przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych, za które normalnie trzeba zapłacić. Są to m.in. badania w kierunku babeszjozy i chorób zakaźnych.

Koci krwiodawcy są bardzo potrzebni, bo każdego dnia zwierzęta ulegają wypadkom i przechodzą operacje, podczas których jest im przetaczana krew. Warto więc rozważyć opcję podzielenia się krwią pupila z innymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie