Czy Twój kot jest zestresowany? 6 czytelnych objawów

Koty uchodzą za wyjątkowo wyluzowane zwierzęta. Te żyjące w ciepłym domu nie mogą mieć przecież żadnych zmartwień. Zawsze czeka na nie pełna miska, przytulny kąt do spania i oczywiście czuły właściciel. Tymczasem okazuje się, że koty także mogą być zestresowane, a przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Jak rozpoznać stres u kota? Oto 6 najbardziej czytelnych objawów.

  1. Rewelacje żołądkowe – jeśli kot z dnia na dzień zaczyna mieć wyraźne problemy gastryczne, pojawiają się wymioty, a w dodatku zwierzę odmawia jedzenia, to jednym z powodów może być właśnie stres. Często przyczyna leży w tym, że kot czegoś się przestraszył lub np. właściciel zbyt szybko zabierał mu miskę z pokarmem, w efekcie czego zwierzę stara się jeść łapczywie.
  2. Bardzo intensywne wylizywanie sierści – koty to czyściochy, jednak dbanie o higienę powinno mieć swoje granice. Jeśli zauważysz, że zwierzę każdą wolną chwilę poświęca na wylizywanie sierści, a w dodatku na jego ciele pojawiły się już wyłysiałe miejsca, może to świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych u kota.
  3. Agresywne zachowanie – ukochany, łagodny jak baranek kot nagle stał się bestią gotową rzucić się z pazurami na każdego, kto tylko do niego podejdzie? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne i mieć podłoże chorobowe, jednak często wina leży właśnie po stronie stresu. Zestresowane zwierzę próbuje znaleźć ujście dla swoich emocji, a najprostszą metodą jest po prostu okazywanie agresji.
  4. Unikanie kuwety – unikanie, które może przybrać postać całkowitego ignorowania kuwety. Wówczas mamy do czynienia z prawdziwym problemem, bo kot będzie się załatwiać gdzie popadnie, a to raczej mało przyjemna wizja dla właścicieli. Unikanie kuwety może być manifestacją żądania jej wysprzątania, ale także reakcją na stres.
  5. Unikanie domowników – jeśli towarzyski dotąd kot nagle zaczął się chować po kątach i za nic nie można go stamtąd wyciągnąć, to może świadczyć o silnym stresie lub przeżyciu szoku. Ktoś z domowników mógł np. niechcący śmiertelnie przestraszyć zwierzę.
  6. Intensywne drapanie – jeśli kot zużywa drapak w ekspresowym tempie i powoli zabiera się za inne przedmioty, to prawdopodobnie nie robi tego dla zabawy, ale właśnie w reakcji na stres.

Co może być przyczyną stresu u kota? Chociażby brak zaspokojenia instynktów (szczególnie łowieckiego), samotność, hałas. Jeśli zauważysz u swojego pupila wymienione objawy, koniecznie zadbaj o to, aby go uspokoić. Gdyby sytuacja regularnie się powtarzała, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy behawiorysty zwierzęcego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.