Chcesz podać kotu środek uspokajający? Pamiętaj o tych zasadach

Antoni Kwapisz
23.07.2020

Choć trudno jest jednoznacznie popierać czy wręcz promować to rozwiązanie, to wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami po prostu nie ma wyjścia. Podanie kotu środka uspokajającego bywa ostatnią deską ratunku w sytuacji, gdy np. zwierzę panicznie boi się gwałtownych dźwięków czy podróży samochodem. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że farmakoterapia nigdy nie pozostaje obojętna dla kociego organizmu. W naszym poradniku wymieniamy kilka zasad, którymi zawsze należy się kierować planując podanie kotu jakiegokolwiek środka uspokajającego.

Tylko po konsultacji z weterynarzem!

Nie wolno podawać kotu żadnych środków uspokajających przeznaczonych dla ludzi. Wiemy, że wielu właścicieli tak postępuje i „nic się nigdy nie stało”, ale na przyszłość radzimy podejść do sprawy bardziej odpowiedzialnie. Środki farmakologiczne dla zwierząt, choć często mają dokładnie te same substancje czynne co te przeznaczone dla ludzi, działają nieco inaczej i przede wszystkim muszą być ściśle dawkowane.

Dlatego chcąc podać kotu taki środek koniecznie trzeba zacząć od konsultacji z weterynarzem, który zbada zwierzę i na tej podstawie podejmie decyzję o wyborze konkretnej tabletki.

Ścisłe trzymanie się zaleceń weterynaryjnych

Weterynarz dokładnie opisze właścicielowi kota, w jaki sposób należy podać środek uspokajający. Najważniejszy jest czas podania. Jeśli lekarz zaleca zaserwowanie mruczkowi tabletki na np. godzinę przed planowaną jazdą samochodem, to trzeba się ściśle do tego zastosować.

Znalezienie spokojnego kąta dla kota

Większość kotów po podaniu środka uspokajającego szybko zaśnie. Ważniejszy jest jednak moment, w którym zwierzak zacznie się przebudzać (może to nastąpić po wielu godzinach). Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kot będzie agresywny (również w stosunku do właścicieli), zdezorientowany, śnięty, nie pozwoli nikomu do siebie podejść. Trzeba to zaakceptować i dać mu czas, aby wrócił do normalnego stanu.

Dlatego zawczasu należy przemyśleć kwestię tego, czy będziemy w stanie zapewnić kotu spokojny kąt, w którym nikt nie będzie go niepokoić. Jest to szczególnie ważne w czasie podróży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie