6 najczęstszych problemów zdrowotnych kotów domowych

Choć koty domowe zwykle wiodą beztroski, wygodny żywot, to także są narażone na wiele groźnych chorób, które mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Dotyczy to zarówno kotów wychodzących, jak i trzymanych wyłącznie w domu. Na właściciela spada więc spora odpowiedzialność. Musi obserwować swojego pupila i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Wymieniamy 6 najczęstszych problemów zdrowotnych, jakie dotykają koty domowe.

  1. Otyłość – można powiedzieć, że to problem masowy, ponieważ według szacunków weterynarzy nawet co drugi kot domowy ma nadwagę, a 30% zmierza w stronę otyłości. Wina zawsze leży po stronie właściciela. Wiele osób nadal wierzy, że kot świadomie się nie przeje, a to nieprawda. Łakomy zwierzak potrafi jeść bez opamiętania. Dlatego w domu należy wprowadzić twardą dyscyplinę, ustalić pory karmienia i dokładnie wymierzyć dawki. Kot musi mieć również zapewnione dużo ruchu.
  2. Problemy żołądkowe – objawiające się najczęściej wymiotami i biegunką. Oczywiście nie zawsze świadczy to o rozwoju groźnej choroby. Jeśli jednak kot przez kilka dni męczy się z biegunką, a do tego regularnie zwraca pokarm, to należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Być może zwierzę ma jakąś infekcję lub problemy z układem trawiennym.
  3. Problemy z nerkami – klasyczna przypadłość kotów, która w dużej mierze ma związek z tym, że zwierzę nie przyjmuje odpowiedniej ilości wody. Jeśli kot jest karmiony wyłącznie suchą karmą, a do tego nie pije, to niemal na pewno zapadnie na chorobę nerek, która jest dla zwierzaka wyjątkowo groźna.
  4. Choroby zębów i dziąseł – błędne jest przekonanie, że koty znakomicie radzą sobie z higieną jamy ustnej. Tutaj także niezbędna jest pielęgnacja ze strony właściciela oraz robienie regularnych przeglądów w gabinecie weterynaryjnym. Bolący ząb, opuchnięte dziąsła, wykwity w jamie ustnej – to nie tylko bolesne, ale też bardzo groźne dla zdrowia przypadłości. Kot może przestać jeść, stać się agresywny i unikać kontaktu z właścicielem.
  5. Choroby układu moczowego – kolejny koci „klasyk”, także mający związek z nie przyjmowaniem płynów, niską aktywnością fizyczną czy jedzeniem nieodpowiedniej karmy. Choroby układu moczowego są dla kotów wyjątkowo dokuczliwe, powodują trudności z oddawaniem moczu, a to ma bezpośredni wpływ na kondycję całego organizmu. Obserwuj kota, a jeśli zauważysz, że niechętnie korzysta z kuwety, skonsultuj to z weterynarzem.
  6. Choroby zakaźne – są na nie narażone przede wszystkim koty wychodzące, ale zdarzają się również przypadki zachorowania kotów, które całe swoje życie spędzają w domu. Wystarczy, że groźne wirusy zostaną przyniesione na butach domowników. Choroby zakaźne u kotów mają różny przebieg, niektóre z nich mogą być nawet śmiertelne.

Koci żywot nie jest więc tak całkowicie beztroski. Nasi kudłaci przyjaciele także chorują, na co spory wpływ ma zachowanie właścicieli oraz profilaktyka. Pamiętaj, aby przynajmniej raz na pół roku odwiedzić weterynarza i poprosić o kompleksowe zbadanie kota.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie