Żaden kot nie lubi wody? Błąd! Poznajcie Tureckiego Vana

Turecki Van to rasa absolutnie niezwykła. Przede wszystkim nie jest efektem krzyżowania, dlatego zaliczamy ją do grona ras naturalnych. Poza tym koty pochodzące ze wschodniej Turcji, pierwotnie zamieszkujące okolice jeziora Van, mają jedną szczególną cechę: uwielbiają pływać, a nawet nurkować. Dzięki tej umiejętności zdobywały pokarm w pobliskim jeziorze. Dziś rasa jest jedną z najbardziej przyjaznych człowiekowi.

Piękniś z Turcji

Turecki Van to kot wyjątkowej urody – ma śnieżnobiałe umaszczenie z jedną lub dwiema rudymi plamkami na głowie, rudy ogon, półdługą sierść bez podszerstka oraz najczęściej niebieskie lub dwubarwne oczy. Budowa ciała kotów tej rasy jest bardzo muskularna. Uwaga! Dorosły kot może ważyć nawet 8 kilogramów i łatwo jest go przekarmić.

Ciekawostka

Jedną z charakterystycznych cech wyglądu Tureckiego Vana jest fałd skórny na łapach, który przypomina płetwę. To ułatwia przedstawicielom rasy szybkie pływanie. Dodatkowo sierść tych kotów działa jak znakomita izolacja, nie przepuszcza wody i błyskawicznie schnie.

Wspaniały kot domowy

Turecki Van to rasa bardzo towarzyska, idealna wręcz do bliskiego życia z człowiekiem. Koty te są wyjątkowo stabilne emocjonalnie i zrównoważone psychicznie. Cechują się wysoką inteligencją, otwartością, wesołym usposobieniem, ale też ciekawością. Jeśli Turecki Van był prawidłowo socjalizowany, to zostanie wiernym przyjacielem swojego pana.

Warto wiedzieć

Turecki Van ma silną potrzebę przywiązania się do jednego z domowników – pozostałych może wówczas traktować nieco chłodniej.

Koty tej rasy są bardzo dobrymi towarzyszami dzieci. Nie wykazują żadnej agresji, cechują się cierpliwością i szybko się uczą. Trzeba jednak wiedzieć, że Turecki Van potrzebuje dużej aktywności ruchowej – zamykany na kilkanaście godzin w jednym pokoju będzie nieszczęśliwy. Idealnym rozwiązaniem dla niego będzie umożliwienie mu wychodzenia na przydomowy ogród, najlepiej z oczkiem wodnym lub basenem.

Kot mało wymagający

Turecki Van jest kotem łatwym w pielęgnacji. Jego grube futro wbrew pozorom nie wymaga szczególnych zabiegów – wystarczy szczotkowanie 2 razy w tygodniu. Kąpiel to żaden problem – każdy kot tej rasy uwielbia wodę i z przyjemnością wskoczy do wanny.

Warto jednak wiedzieć o jednej szczególnej cesze tej rasy, która wielu osobom może przeszkadzać. Chodzi o „gadatliwość” Tureckiego Vana. Koty te są wyjątkowo rozmowne, a przez to hałaśliwe. Modulują swój głos w taki sposób, że nie przypomina on klasycznego miauczenia. Poza tą „przypadłością” Turecki Van jest niemal idealnym kotem domowym. Niestety, niełatwym do kupienia w naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie