TOP 10 największych ras kotów domowych

Te koty to prawdziwe olbrzymy. Swoimi rozmiarami zbliżają się już do niewielkich psów, dlatego trzeba bardzo dobrze rozważyć, czy stać nas na utrzymanie takiego wyrośniętego pupila. Przedstawiamy 10 największych ras kotów domowych.

10. Pers – koty perskie są synonimem piękna. Osiągają całkiem spore rozmiary – samce potrafią ważyć nawet ponad 6 kilogramów i mierzyć do 80 centymetrów. Pers nie jest jednak wcale przesadnie duży – takie wrażenie sprawia po prostu jego gęste futro.

9. Kot syberyjski – bardo inteligentna i oddana człowiekowi rasa kotów. Dorosły kot osiąga znaczne rozmiary – kocur może ważyć bagatela 9 kilogramów, a kotka nawet 6. Przy okazji jednak jest to rasa wyjątkowej urody.

8. Ragdoll – rasa o charakterystycznych, niebieskich oczach i jasnym umaszczeniu, idealna dla rodzin z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że kocur potrafi osiągnąć ponad 10 kilogramów wagi i mierzyć do 70 centymetrów.

7. Kot brytyjski – przepiękna, największa na świecie rasa kota krótkowłosego. Idealny wybór dla rodziny ze względu na stabilny charakter i zamiłowanie do pieszczot. Dorosły kocur osiąga wagę do 11 kilogramów. Jego wysokość w kłębie może wynieść około 37 centymetrów.

6. Kot norweski leśny – kolejna piękność w naszym zestawieniu. Norweski leśny z uwagi na swoje niesamowicie efektowne futro może wydawać się znacznie większy niż jest w rzeczywistości. I tak dorosły kocur osiąga wagę nawet do 11 kilogramów, a wysokość w kłębie do 40 centymetrów.

5. Chausie – to już prawdziwy gigant. Kocur tej egzotycznej rasy może ważyć nawer 18 kilogramów i mierzyć do metra długości. Jest to rasa powstała ze skrzyżowania kota domowego z azjatyckim żbikiem – ma bardzo efektowny wygląd.

4. Maine coon – piękny kot, który aż prosi się o głaskanie, ale lepiej nie robić tego na kolanach, bo można nabawić się zwyrodnień. Dorosły kocur maine cook waży co prawda „tylko” do 10 kilogramów, za to może mierzyć grubo ponad 100 centymetrów. Najdłuższy maine cook został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa z wynikiem 123 cm.

3. Kot bengalski – bardzo egzotyczna rasa powstała ze skrzyżowania kota domowego z kotem bengalskim. Te koty są przede wszystkim wysokie – dorosły kocur może mierzyć ponad 40 centymetrów w kłębie. Osiągają długość około 100 centymetrów i wagę do 8-10 kilogramów.

2. Savannah – krzyżówka kota domowego z serwalem. W odróżnieniu od większości kotów przedstawiciele tej rasy uwielbiają pływać. Jest to kot bardzo drogi – za kocię trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Kocur osiąga wagę do 12 kilogramów i wysokość w kłębie do 50 centymetrów.

1. Ashera – bardzo charakterystyczna rasa, która z daleka przypomina lamparta. Nic dziwnego – to efekt skrzyżowania właśnie lamparta z serwalem i kotem domowym. Póki co rasa jest bardzo rzadka, koty mogą kosztować ponad 100 tysięcy dolarów. Kocur osiąga długość do 120 centymetrów i wagę do 15 kilogramów.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie