Maneki Neko – kot, który przynosi szczęście

Tę rasę kotów znają setki milionów ludzi na całym świecie, choć większość nie kojarzy jej nazwy. Maneki Neko jest przedstawiany jako charakterystyczna figurka kota z uniesioną łapą, którą stawia się w domu, aby przynosiła szczęście. Taką samą figurkę można podziwiać przed świątyniami w Japonii, Chinach czy Tajlandii. Mieszkańcy tych krajów wierzą, że odstrasza ona demony. To dostateczny dowód na to, że mamy do czynienia z naprawdę niezwykłą rasą kotów.

Rasa o wielowiekowej tradycji

Maneki Neko to bardzo stara rasa. Pierwsze opisy tego kota pochodzą z X wieku, ale niektórzy badacze twierdzą, że charakterystyczne zwierzę ze skróconym ogonem było znane siedem wieków wcześniej.

Pewne jest natomiast, że ojczyzną Maneki Neko jest Japonia. W Polsce ta rasa znana jest pod nazwą Japoński Bobtail. Kot wyróżnia się wspomnianym bardzo krótkim ogonem. Japończycy uważają go za zwierzę przynoszące szczęście, a zachodnia kultura szybko to podchwyciła, czego efektem są właśnie słynne figurki ustawiane w domach na całym świecie.

Ciekawostka

Maneki Neko to po japońsku po prostu „kot powitalny”. Dlatego w tym kraju figurki przedstawiające trzybarwnego kota ustawia się przed wejściem do domu.

Rasa została oficjalnie uznana w 1976 roku – wówczas zaczęła się pojawiać na międzynarodowych wystawach. Maneki Neko dzieli się na koty długo- i krótkowłose.

Maneki Neko – wygląd i charakter

Maneki Neko, czy inaczej Japoński Bobtail, to kot o bardzo smukłej sylwetce, ale jednocześnie mocno umięśniony. Waga samców dochodzi do 4 kilogramów. Najbardziej charakterystycznym przymiotem rasy jest skrócony ogon – jego długość nie może przekraczać 10 centymetrów. Ogon może się zawijać do góry. Kot mają specyficzne, „skośne” oczy, co potwierdza jego przynależność do grona ras azjatyckich.

Maneki Neko może się poszczycić bardzo miękkim futrem o różnym umaszczeniu. Spotyka się koty jedno- i dwubarwne, jednak najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez hodowców są osobniki umaszczone w trzech kolorach.

Maneki Neko zalicza się do ras spokojnych i towarzyskich. Koty bardzo lubią zabawy, mocno przywiązują się do właściciela, a swoje uczucia okazują głośnym miauczeniem. Ulubioną rozrywką osobników tej rasy jest leżenie na kolanach właściciela – Maneki Neko nie przepada za przesadną aktywnością. Bardzo źle znosi też samotność, dlatego nie należy go zostawiać zbyt długo w odosobnieniu.

Rasę można polecić osobom szukającym łagodnego pupila, które dużo czasu spędzają w domu i akceptują fakt, że kot może być nieco hałaśliwy. W zamian jednak, tak przynajmniej wierzą Japończycy, przynosi szczęście.

zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_japo%C5%84ski_bobtail#/media/File:JapaneseBobtailBlueEyedMi-ke.JPG

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie