Kot syberyjski – komu można polecić tę rasę?

Kot syberyjski szybko zdobywa sobie popularność w naszym kraju. Nie jest jeszcze tak powszechnie spotykany, jak chociażby kot brytyjski, ale ta sytuacja może się za chwilę zmienić. Wystarczy na niego popatrzeć: jest zachwycająco piękny, a do tego dostępny w całkiem rozsądnej cenie. Koty syberyjskie trafiły do naszego kraju na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jednak prawdziwy boom na tę rasę dopiero przed nami. W naszym poradniku podpowiadamy, komu można śmiało polecić zakup kota syberyjskiego.

Rodzinom z dziećmi

Kot syberyjski jest wręcz idealnym wyborem dla starszego dziecka, choć i z maluchem dogada się bez większego problemu. Przedstawiciele tej rasy słyną z cierpliwości i empatii, bardzo szybko nawiązują wspólny język z dziećmi, chętnie uczestniczą w rodzinnych zabawach, a wręcz się ich dopominają. Nie wykazują przy tym agresji, co nie oznacza, że rodzice nie muszą kontrolować zachowania dziecka w stosunku do mruczka.

Jeśli więc od dawna szukacie kota, który odnajdzie się w Waszej rodzinie, da mnóstwo radości młodszym i starszym domownikom i będzie prawie zawsze gotowy do zabawy, to kot syberyjski z całą pewnością spełni te oczekiwania.

Osobom aktywnym

Charakterystyczną cechą kotów syberyjskich jest ich niepohamowana potrzeba aktywności. Przedstawiciele tej rasy słyną z tego, że muszą się regularnie wspinać, dlatego zaleca się, aby od razu zainwestować w wysoki drapak – w przeciwnym razie kot może użyć firany czy mebli, a tego przecież byśmy nie chcieli.

Kota syberyjskiego spokojnie można, a wręcz trzeba regularnie wyprowadzać na spacer – najlepiej na smyczy, aby nie ryzykować ucieczki. Jeśli więc lubicie aktywnie spędzać wolny czas, to syberyjczyk jest idealnym wyborem na domowego pupila.

Właścicielom chcącym mieć bliski kontakt z kotem

Nie są to koty tak wylewne, jak Maine Coon, ale też nie obojętne w stosunku do człowieka, jak ma to miejsce w przypadku kota brytyjskiego. Czyli: idealne wyważenie charakteru. Zakup kota syberyjskiego możemy polecić każdemu, kto szuka czułego, oddanego pupila, ale jednocześnie niezbyt napastliwego.

Syberyjczyk zawsze domaga się pieszczot, natomiast jeśli ich nie dostanie, to nie robi z tego wielkiej „afery” i zawsze znajdzie sobie coś do roboty. Ponadto rasę tę charakteryzuje niezależność, dlatego to kot decyduje, kiedy jest czas na zabawę i porcję czułości.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie