Kot syberyjski – dumny i wierny członek rodziny

Kot syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i lubianych ras kota domowego. Wyróżnia się pięknym wyglądem gęstej sierści, masywną budową ciała, głębokim spojrzeniem oraz wysoką inteligencją i empatią. Choć rdzennie był przeznaczony do życia w surowej syberyjskiej tajdze, dziś bardzo chętnie uczestniczy w życiu rodziny. Poznajmy go bliżej.

Kot syberyjski – jedna z najstarszych ras

Kot syberyjski na pewno przemierzał tereny dalekiej dzisiejszej Rosji w XI wieku. Jest to jedna z tych ras, które powstały w sposób naturalny – człowiek nie miał tutaj swojego udziału. Z uwagi na inteligencję, piękny wygląd futra i siłę Syberyjczyk miał być wykorzystywany do pilnowania i ozdabiania monastyrów.

Ciekawostka

Kota syberyjskiego miał też ostatni przywódca Związku Radzieckiego, Michaił Gorbaczow.

Kot syberyjski jest zaliczany do grona kotów leśnych. Ma więc charakterystyczne, grube futro, jest silnie umięśniony, jego tylne kończyny są wyraźnie dłuższe i bardziej masywne. Z uwagi na zamiłowanie do aktywności kot rzadko zapada na otyłość. Mimo to osiąga znaczne rozmiary. Kocur może ważyć nawet 8-9 kilogramów, jednak kotki są z reguły dwukrotnie lżejsze.

Syberyjczyk świetnie sprawdza się w polskim klimacie. Nie są mu straszne mrozy i śniegi, dlatego nie trzeba mieć oporów przed wypuszczaniem pupila na dwór zimą.

Idealny do domu, ale musi wychodzić

Po wielu latach koty tej rasy na dobre przyjęły się w hodowlach domowych. Cechy kota syberyjskiego bardzo odpowiadają ludziom, którym zależy na posiadaniu zwierzaka opanowanego, empatycznego, inteligentnego, ale nie „ciapowatego”. Koty te są bowiem znane ze swojej aktywności i każdy właściciel musi im zapewnić dużo ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Ważne

Kot syberyjski absolutnie nie powinien być trzymany wyłącznie w zamknięciu – jego charakter wymaga, aby umożliwić mu wychodzenie.

Generalnie Syberyjczyk jest kotem stworzonym wręcz do życia w rodzinie. Bardzo przywiązuje się do właściciela, uwielbia zabawy z dziećmi i jest w stosunku do nich cierpliwy. Łatwo nawiązuje kontakt z innymi zwierzętami, nie sprawia też problemów wychowawczych. Kot syberyjski znany jest także z tego, że błyskawicznie się uczy – nie dziwi więc, że po czasie zaczyna wykonywać różne sztuczki, np. otwierać klamką drzwi czy opuszczać klapę w sedesie.

Kot syberyjski wymaga jednak nie tylko zapewnienia mu aktywności, ale także uwagi. Ta rasa bardzo źle znosi samotność, dlatego nie powinniśmy zostawiać pupila samego na wiele godzin w domu.

Syberyjczyk jest obecnie jedną z najpopularniejszych ras kotów w naszym kraju. Wpływa to na cenę – w hodowli za kocię trzeba zapłacić od 1000 do nawet 2000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie