Kot himalajski to jedna z najrzadziej spotykanych ras na światowych wystawach. Osobną kwestią jest to, że wiele osób myli go z syjamem lub persem, bo podobieństwo do obu tych ras jest wręcz uderzające. Z tego powodu część organizacji uznaje go tylko za jedną z odmian persa. Czy kot himalajski to dobry wybór dla Ciebie? Poznaj jego najważniejsze cechy.
Kot himalajski z budowy ciała i gęstości włosia bardzo przypomina klasycznego persa. Mylące jest natomiast jego umaszczenie, ponieważ to wskazuje bardziej na pokrewieństwo z syjamem. Nie ma w tym żadnego przypadku. Himalajczyk powstał w wyniku skrzyżowania kota perskiego z kotem syjamskim.
Celem było uzyskanie rasy o długim włosiu, ale w typie umaszczenia syjama. Próby były prowadzone już w latach 20. XX wieku, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Szwecji. Równolegle swoje próby podejmowali Francuzi, którzy nadali krzyżówce własną nazwę: khmer. Standard nowej rasy został ustalony w 1935 roku.
Istnieje również alternatywna wersja początków rasy, która głosi, że kot himalajski został zarejestrowany jako colorpoint długowłosy w 1955 roku w Wielkiej Brytanii. Pewne jest natomiast, że w USA – a więc na najważniejszym rynku hodowlanym – himalajczyk został oficjalnie uznany za rasę w 1957 roku.
Kot himalajski jest bardzo towarzyski i pod tym względem można go porównać w skali 1 do 1 z persem. Himalajczyk kocha ludzi, chce być bliską z rodziną, nie wykazuje agresji, ma bardzo stateczny charakter. Z tego powodu doskonale nadaje się do domu z dziećmi. Wykazują także wysoką inteligencję.
Warto wiedzieć
Koty himalajskie są natomiast dość „rozmowne” – charakterystyczna jest dla nich spontaniczna i intensywna wokalizacja, w czym przypominają syjamy.
Decydując się na kota himalajskiego trzeba koniecznie pamiętać o jego dość kłopotliwej pielęgnacji. Himalajczyk wymaga częstych zabiegów higienicznych, szczotkowania, usuwania martwego włosia. Z tego powodu nie polecamy tej rasy osobom zapracowanym i kochającym idealny porządek w domu.
Osoby zainteresowane zakupem kota himalajskiego powinny uważać: hodowcy bardzo często oferują zwykłe persy lub syjamy, sztucznie zawyżając cenę z powodu podobieństwa do himalajczyka. Czyści przedstawiciele tej rasy pojawiają się w sprzedaży stosunkowo rzadko i należy ich szukać głównie na wystawach.