Kot europejski krótkowłosy – rasa czy zwykły dachowiec?

Wielu z nas ma w domu kota bez rodowodu i znamion jakiejś powszechnie znanej rasy. Nazywamy je po prostu dachowcami. Warto jednak wiedzieć, że dachowce to w dużej części także rasa, która została uznana całkiem niedawno. Zapraszamy po szczegóły.

Kot europejski krótkowłosy – jednak rasa?

Wspomniany kot europejski krótkowłosy, nazywany też kotem celtyckim, został uznany za osobną rasę w 1982 roku. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej rasy, wrzucając jej przedstawicieli do dużego worka z napisem Dachowce. Fakt, kot europejski krótkowłosy nie wyróżnia się żadnymi szczególnymi cechami, które mogłyby odróżnić go od pospolitego dzikusa.

Jest to rasa naturalna, nie powstała więc w wyniku krzyżowania. Wiadomo, że kot europejski krótkowłosy zamieszkiwał już tereny Imperium Rzymskiego, jest więc na naszym kontynencie znany od wieków. Wędrując z żołnierzami kot mieszał się z innymi rasami, dlatego dziś hodowcy starają się przywrócić mu pierwotny wygląd.

Bliskimi kuzynami europejskiego kota krótkowłosego są brytyjski kot krótkowłosy i amerykański kot krótkowłosy. Rasy różnią się między sobą umaszczeniem i cechami charakteru – „brytyjczyk” jest zdecydowanie masywniejszy i bardziej leniwy z uwagi na skrzyżowanie go z persem. Z kolei „amerykanina” cechuje bardziej srebrzyste futro.

Dachowiec czy nie?

Z pewnością ogromna grupa pospolitych dachowców to przedstawiciele lub potomkowie rasy europejskiego kota krótkowłosego. Świadczy o tym chociażby bardzo charakterystyczne umaszczenie – najczęściej pręgowane lub cętkowane, wpadające w jasny brąz z czarnymi pasami. Z uwagi na wcześniej wspomniane krzyżowanie rasy w okresie starożytnym mogą jednak być do niej zaliczane także osobniki o zupełnie innym umaszczeniu, także czarne czy białe z łatkami. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy w naszym domu mieszka mieszaniec, czy może jednak jest to kot rasowy.

Europejski krótkowłosy nie wyróżnia się przy tym jakimiś szczególnymi cechami charakteru. Może być zarówno spokojnym domownikiem, jak i bezwzględnym łowcą. Nie ma jednej normy zachowania przyjętej dla rasy – zaleca się po prostu indywidualną ocenę charakteru danego osobnika.

Na pewno warto podkreślić, że przedstawiciele tej rasy są bardzo inteligentni, sprawni i świetnie radzą sobie w naszym klimacie. Nie mają problemu z obecnością innych zwierząt. Jest to rasa polecana osobom, które nie chcą lub nie mogą poświęcać dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne.

Czy to faktycznie rasa?

Wielu fachowców uważa, że dyskusja nad europejskim kotem krótkowłosym to dorabianie ładnie brzmiącej ideologii i w gruncie rzeczy mamy do czynienia po prostu z kotami nierasowymi, pospolitymi, które żyją w Europie od wieków i nie zdradzają żadnych szczególnych cech wyróżniających je na tle innych ras. Trudno ocenić, kto ma rację w tym sporze.

Informacja na temat istnienia rasy europejskiego kota krótkowłosego z pewnością jednak zainteresuje właścicieli, którzy być może nieco inaczej spojrzą na swoje ukochane dachowce. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie