Kot bez ogona? Poznaj niesamowite rasy!

Większość ludzi na myśl o kocie widzi włochate, niewielkie zwierzę z wąsami i oczywiście ogonem. Tymczasem są na świecie bardzo nietypowe rasy kotów, których przedstawiciele ogonów nie mają. Dlaczego? Tego do końca nie wiadomo i musimy się opierać na różnych legendach i domysłach. Poznaj rasy kotów bez ogonów, które można spotkać na całym świecie.

Kot japoński

To chyba najbardziej znana rasa kota pozbawionego ogona. Japończyk cechuje się bardzo przyjaznym charakterem, dlatego jest chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi. Lubi zabawy i towarzystwo ludzi, nie akceptuje natomiast samotności. Pierwsze wzmianki na temat rasy podkreślały, że koty te nie zajmują się łapaniem myszy.

Legenda głosi, że brak ogona u przedstawicieli tej rasy jest efektem wypadku. Podobno kot japoński włożył przez przypadek ogon do ogniska, a następnie w popłochu zaczął biegać po okolicy i podpalać domy. Na wieść o tym cesarz wydał rozkaz ścinania wszystkim kotom ogonów.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Maneki-neko

Amerykański bobtail

Tutaj nie ma mowy o legendzie, ponieważ ta rasa od początku była hodowana z myślą o tym, aby jej przedstawiciele nie mieli długich ogonów. W efekcie klasyczny  amerykański bobtail przypomina nieco naszego rysia.

Są to koty bardzo przyjacielskie, skore do ciągłej zabawy, ale są też wyjątkowo samodzielne i niezależne, ponieważ powstały z krzyżowania z dzikimi osobnikami.

Kot manx

Jedna z najbardziej tajemniczych ras kotów. Okoliczności jej powstania nie są do końca jasne. Można jednak wyróżnić cechy charakteru przedstawicieli rasy: są to koty tropiące, wysoko skaczące i mające skłonność do zakopywania różnych przedmiotów – dlatego powszechnie porównuje się je do psów.

Dlaczego manx nie ma ogona? Legenda głosi, że było to ostatnie zwierzę, któremu udało się dostać na biblijną Arkę Noego. Noe jednak go nie zauważył i zatrzaskując drzwi uciął kotu ogon.

Kot kurylski

Wiele osób utożsamia go z kotem japońskim, jednak wiadomo już, że czworonogi zamieszkujące Wyspy Kurylskie są przedstawicielami zupełnie innej rasy. Odkryto je dopiero w XX wieku, gdy Wyspy Kurylskie były mocno eksplorowane. Obecnie kot kurylski jest dość popularną rasą, także w Europie. Dlaczego nie ma ogona? Tego nie wiadomo, ale właścicielom to w ogóle nie przeszkadza.

Jak widać nie wszystkie koty mają długie ogony, co nie zmienia faktu, że przedstawiciele ras „bezogonowych” są wyjątkowymi ciekawostkami. Ma to duży wpływ na ich popularność.

Tekst powstał przy współpracy z cowsierscipiszczy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie