Jak dbać o bezwłose koty?

Bezwłose rasy kotów zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Przykładem może być tutaj sfinks kanadyjski, który budzi skrajne uczucia – jedni się nim zachwycają, drudzy widzą w nim tylko skutek ludzkiej ingerencji w naturę. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy i wiesz, że wkrótce w Twoim domu pojawi się bezwłosy kot, to dowiedz się, jak o niego dbać. W naszym poradniku przybliżamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

Kąpiel raz w tygodniu

Nie każdy o tym wie, że np. kot sfinks wymaga cotygodniowej kąpieli – nawet jeśli przeciwko temu protestuje. Jest to szalenie ważne, ponieważ naga skóra tych kotów szybko się przetłuszcza, a tworząca się na niej warstwa łoju jest pożywką dla bakterii i innych patogenów. To z kolei może skutkować poważnymi schorzeniami dermatologicznymi.

Pamiętaj!

Bezwłosego kota kąpiemy w delikatnym szamponie przeznaczonym dla tych zwierząt. Nie używamy ludzkich czy psich kosmetyków!

Regularne usuwanie łoju

Cotygodniowa kąpiel nie wystarczy, by utrzymać kocią skórę w czystości i zminimalizować ryzyko chorób dermatologicznych. Kot wymaga również codziennego czyszczenia, do czego świetnie nadają się specjalne chusteczki nawilżane. Wystarczy przetrzeć skórę pupila, szczególnie w miejscach tworzenia się fałdów.

Dodatkowo nie zapominamy o codziennym czyszczeniu kocich uszu oraz oczu. Rasy bezwłose mają tendencję do silnego łzawienia oraz zapychania się kanalików łzowych (brak rzęs). Z kolei otwarte i duże uszy są podatne na brudzenie się.

Zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym

To bardzo ważna zasada, której należy przestrzegać nawet wtedy, gdy kto w ogóle nie wychodzi na dwór. Do domu przecież także mogą wpadać promienie słoneczne, w których pupil będzie się chętnie wylegiwać. Wiedząc o tym zawsze w okresie letnim zabezpieczamy skórę bezwłosego kota kremem przeciwsłonecznym z wysokim filtrem. Sięgamy po niego także wtedy, gdy planujemy wyjść z pupilem na spacer.

Ochrona przed chłodem

Bezwłose koty nie posiadają żadnej warstwy termicznej, stąd koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby nie narażać pupila na wychłodzenie – nawet w domu. W chłodniejsze dni i wieczory na pewno warto zakładać mruczkowi specjalne ubranka, które można bez problemu kupić w Internecie czy nawet wykonać samodzielnie. Kot nie powinien również leżeć na podłodze wykończonej płytkami czy panelami bez żadnej ochrony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie