Charakter kota sfinksa kanadyjskiego – czy powinieneś wybrać tę rasę?

Kot sfinks kanadyjski jest jednym z najoryginalniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Cechą charakterystyczną rasy jest oczywiście brak okrywy włosowej – pod palcami możemy jedynie wyczuć delikatny meszek. Koty te prezentują się więc bardzo efektownie, co powoduje szybki wzrost ich popularności. Jednak to nie wygląd powinien decydować o zakupie konkretnego kota, ale cechy jego charakteru. Jak to wygląda w przypadku kota sfinksa kanadyjskiego?

Niemożliwy słodziak

Kot sfinks kanadyjski jest niezwykle oddany człowiekowi, w zasadzie nie radzi sobie bez towarzystwa opiekuna. Potrzebuje stałej opieki i bliskości, za co odwdzięcza się dozgonną miłością. Często mówi się, że sfinks jest idealnym wyborem dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy chcą mieć psa czy kota – łączy w sobie cechy obu tych zwierzaków.

Jest bardzo aktywny

Kot sfinks nie znosi nudy i siedzenia w jednym miejscu. Ciągle szuka okazji do tego, aby się pobawić, pobiegać, wskoczyć na jakieś podwyższenie. Jest bardzo wymagający pod względem zapewniania mu bodźców, co trzeba mieć na uwadze decydując się na posiadanie przedstawiciela tej rasy.

Nie cierpi zostawać sam

To jedna z kluczowych cech kota sfinksa kanadyjskiego. Absolutnie nie powinny się na niego decydować osoby żyjące samotnie, które całe dnie spędzają w pracy. Sfinks bardzo źle znosi czas, w którym zostaje sam w domu, tęskni za właścicielem i może być wtedy hałaśliwy (a to nie spodoba się sąsiadom). Na posiadanie sfinksa mogą sobie pozwolić wyłącznie te osoby, które wiedzą, że będą mogły zapewnić pupilowi maksimum uwagi.

Świetnie dogaduje się ze wszystkimi

Sfinks jest dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi, ale też bez problemu odnajdzie się w domu, w którym są już inne zwierzęta, w tym pies. To wyjątkowo niekonfliktowa rasa, której przedstawiciele nie wykazują ani odrobiny agresji. Sfinks jest ciekawy świata, dlatego z otwartością powita naszych gości i zacznie ich zaczepiać, by dostać odrobinę czułości.

Błyszczy inteligencją

Sfinks kanadyjski należy do grupy najinteligentniejszych ras, co widać na każdym kroku. Szybko się uczy, respektuje domowe zasady, można łatwo wyplenić niepożądane zachowania, jak np. wskakiwanie na stół czy drapanie mebli. Sfinks jest też bardzo podatny na szkolenie z zakresu posłuszeństwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie