4 rasy kotów idealne dla alergików

Choć każdy, kto na poważnie zainteresował się tematem, doskonale wie, że nie ma czegoś takiego, jak „alergia na kota”, to oczywiście niektóre osoby mogą czuć duży dyskomfort przebywając w jednym pomieszczeniu z tym zwierzęciem. Winna nie jest jednak sierść (jak się powszechnie uważa), ale składnik zawarty w kociej ślinie – to on jest silnym alergenem. Istnieją jednak rasy kotów, które pod tym względem sprawiają najmniej problemów i są bezpieczne nawet dla alergików. Poznajcie 4 z nich.

Kot syberyjski

Przepiękny kot, który zrobił prawdziwą furorę w naszych domach. Nie tylko z uwagi na swój wygląd i cudowne usposobienie, ale także wysoką inteligencję. Mamy kolejny argument, aby zdecydować się właśnie na tę rasę. W ślinie Syberyjczyka jest znacznie mniej enzymu Fel D1, który odpowiada za reakcję alergiczną u człowieka.

Ważne

Oczywiście warunkiem posiadania kota syberyjskiego jest brak alergii na kurz, który łatwo osiada na gęstym futrze Syberyjczyka.

Sfinks

Nie każdemu odpowiada jego wygląd, który trzeba przyznać jest niesamowicie specyficzny. Sfinksy są niemal całkowicie pozbawione włosów, dlatego ich sierść nie może być alergenem – odpada nam też problem z kurzem unoszącym się z kociego futra.

Sfinksy są bardzo towarzyskimi kotami, mocno przywiązanymi do swojego właściciela. Uwielbiają pieszczoty, zabawy z dziećmi, są też ufne.

Ważne

Sfinks wymaga jednak regularnego mycia i dokładnego osuszania – w przeciwnym razie jego skóra szybko staje się tłusta. Koci łój także może być ludzkim alergenem.

Devon Rex

Dość rzadko spotykana w naszym kraju rasa kotów, które charakteryzują loczki na futrze, szczególnie dobrze widoczne na klatce piersiowej. Dzięki takiemu ich ułożeniu nie są one zbyt uciążliwe w okresie linienia, co bardzo pomaga alergikowi.

Kot balijski

Ta rasa kotów jest idealna dla osób, które są uczulone na enzym Fel D1 – ślina kota balijskiego zawiera go znacznie mniej niż ma to zwykle miejsce w przypadku innych przedstawicieli gatunku. W dodatku Balijczyk ma dość krótkie i bardzo łatwe w pielęgnacji futro, które nie jest siedliskiem kurzu, nie sprawia też większych problemów w okresie linienia.

Wybierając kota dla alergika warto także zwrócić uwagę na płeć. Powszechnie uważa się, że kotki są bardziej hipoalergiczne. W przypadku kocura jego wpływ na zdrowie i samopoczucie właściciela można istotnie ograniczyć poddając zwierzaka kastracji. 

Kot balijski, zdjęcie:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_balijski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie