FIFe – poznaj historię największej organizacji felinologicznej na świecie

Miłośnicy kotów to ogromna rzesza mieszkańców naszej planety. Nic więc dziwnego, że w prawie każdym kraju działa jakiś klub felinologiczny. Kluby te, głównie w celach wizerunkowych i biznesowych (m.in. prawo do wystawiania kotów), dołączają do poszczególnych organizacji zrzeszających hodowców kotów rasowych. Największą z nich jest słynna FIFe. W tym artykule przybliżymy Ci jej początki.

Jak powstało FIFe?

Organizacja została założona w 1949 roku przez Madame Marguerite Ravel. Była to wielka miłośniczka kotów, której celem było zrzeszenie wielu mniejszych klubów hodowców. Dzięki temu łatwiej było ustalać wzorce rasy i organizować prestiżowe wystawy.

Tak też powstała FIFe, czyli pierwotnie Federation Internationale Feline d'Europe. Z czasem do organizacji dołączył Brazylijski Klub Hodowców, co oczywiście wymusiło zmianę nazwy na Federation Internationale Feline, czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną.

FIFe bardzo szybko osiągnęło znaczący status i obecnie cieszy się renomą największej i najważniejszej organizacji felinologicznej na świecie. Głos tej właśnie federacji jest uznawany za decydujący w przypadku chociażby potrzeby określenia wzorca nowej rasy. Także wystawy pod egidą FIFe są uznawane za najbardziej prestiżowe i tym samym dochodowe.

Warto wiedzieć

Obecnie do FIFe należą 42 kluby z 40 krajów z Europy, Azji i Ameryki Południowej.

Oczywiście do FIFe należy też najważniejsze polskie stowarzyszenie hodowców kotów, czyli Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia.

Czym właściwie zajmuje się FIFe?

Najważniejszym zadaniem federacji jest ustalanie wzorców poszczególnych ras, a także zatwierdzanie nowych przedstawicieli kociego gatunku. Ten temat budzi najwięcej kontrowersji, ponieważ wielu hodowców zarzuca FIFe zbytnią powściągliwość i sztuczne ograniczanie listy ras. Również dlatego na świecie powstało wiele nowych federacji, które mają własne kryteria i nie zawsze pokrywają się z FIFe w dziedzinie uznawania ras i określania ich wzorców.

Kolejnym ważnym zadaniem FIFe jest organizacja międzynarodowych wystaw felinologicznych, szkolenie i egzaminowanie sędziów oraz wspieranie klubów zrzeszających hodowców. FIFe zajmuje się m.in. rejestrowaniem krajowych i międzynarodowych przydomków hodowlanych.

Fakt, że dany hodowca należy do klubu zrzeszonego w FIFe nadal jest ogromnym handicapem i swego rodzaju znakiem jakości w oczach osób zainteresowanych zakupem zwierzęcia. Organizacja narzuca określone kryteria, które muszą zostać spełnione przez hodowcę, aby ten mógł zostać przyjęty do klubu znajdującego się pod egidą FIFe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie