Zraniony kot – jak mu pomóc, aby nie zaszkodzić jemu i... sobie? 5 rad

Koty generalnie są bardzo ostrożnymi zwierzętami, niektórzy wierzą nawet, że naprawdę mają 7 żyć. Nie oznacza to jednak, że naszego pupila nic przykrego nigdy nie spotka. Zranić może się nawet we własnym domu – wystarczy, że spadnie z szafy lub wskoczy na stół, na którym akurat leżał widelec. Jak pomóc zranionemu kotowi? Najważniejsze jest takie działanie, aby nie pogorszyć jeszcze stanu i nie narazić siebie na niebezpieczeństwo. Oto 5 praktycznych rad.
 

  1. Staraj się uspokoić kota – koty są zwierzętami płochliwymi i w sytuacji zagrożenia (a tak odbierają kontuzję) mogą stać się nawet agresywne. Dlatego przede wszystkim zachowaj spokój, który powinien udzielić się Twojemu pupilowi.
  2. Uważaj na twarz – to odniesienie do punktu 1. Twój na co dzień kochany kot w chwili odczuwania silnego bólu może zachowywać się zupełnie nieobliczalnie. Dlatego podchodź do niego z ograniczonym zaufaniem. Jeśli masz taką możliwość, załóż grube rękawice, bluzę z długim rękawem i okulary chroniące oczy. Gdy kot postanowi użyć pazurów, nie wyrządzi Ci krzywdy. Staraj się także nie pochylać zbyt głęboko nad kotem.
  3. Chwytaj tylko za kark – kot złapany w tym miejscu staje się uległy i powinien się uspokoić, bo wie, że ma kontakt z dominującym osobnikiem. Absolutnie nie bierz go więc na ręce, nie przytulaj, a tym bardziej nie pozwól mu wskoczyć sobie na plecy. Dla podparcia może dodatkowo podłożyć rękę pod jego zad.
  4. Użyj koca – kolejnym krokiem jest ułożenie kota w bezpiecznym miejscu. Przyda się na pewno kocyk lub ręcznik, w który warto zwierzaka zawinąć. W ten sposób ograniczymy mu swobodę ruchu, a więc uniemożliwimy zrobienie sobie krzywdy. Koc pozwoli też utrzymać ciepłotę ciała zwierzaka.
  5. Transporter – każdy właściciel kota powinien go posiadać. Owiniętego w ręcznik czy koc zwierzaka włóż do transportera i jak najszybciej udaj się do weterynarza. Nie próbuj leczyć kota na własną rękę czy tym bardziej bawić się w domowego chirurga. Uraz może być drobny, ale równie dobrze może wymagać zabiegu operacyjnego.

Rada

Jeśli Twój kot zranił się tak, że zaczął krwawić, musisz spróbować zatamować krwotok. Najlepszy będzie tu zwykły kompres zrobiony z gazy i wąskiego bandaża. Plaster na pewno się nie sprawdzi, bo klej nie będzie przywierać do kociego futra.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie