Zakup kota z legalnej hodowli krok po kroku

Szczęśliwie w Polsce mamy coraz mniej tzw. pseudo hodowli. To efekt rosnącej świadomości na temat tego, jak wybrać hodowcę i dlaczego należy kupować rasowe zwierzęta wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Jeśli masz już na oku hodowlę lub dopiero się za nią rozglądasz, to na dobry początek dowiedz się, jak przebiega zakup kota z legalnej hodowli krok po kroku.

Krok 1: znalezienie odpowiedniej hodowli

To nie jest takie proste zadanie i na pewno nie należy się z tym spieszyć. Rozejrzyj się za legalnymi, zarejestrowanymi hodowlami w Twojej okolicy (lepiej oszczędzić sobie długich podróży), a następnie poczytaj opinie na ich temat w Internecie. Szczególnie radzimy uważać na nowe hodowle, o których w zasadzie nic nie wiadomo.

Krok 2: kontakt z hodowcą i umówienie się na spotkanie

Po wybraniu hodowcy należy do niego zadzwonić i ustalić termin niezobowiązującego spotkania. Nie zabieraj na nie żadnych pieniędzy – na tym etapie nie będziesz jeszcze płacić za kota. Najpierw musisz ocenić hodowlę pod kątem warunków, w jakich przebywają zwierzęta, porozmawiać z hodowcą, wypytać o wszystkie ważne dla Ciebie kwestie. Pamiętaj, że takie spotkanie musi się odbyć w samej hodowli (najczęściej po prostu w domu hodowcy).

Krok 3: wybranie kota i rezerwacja

Hodowla wzbudziła Twoje zaufanie? W takim razie możesz już przejść do etapu wybrania konkretnego kota z ostatniego miotu. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek w osobnym poradniku na naszym portalu.

Po wybraniu kota trzeba go jeszcze zarezerwować (jeśli jest zbyt mały, aby od razu zabrać go do domu) – w tym celu najczęściej wpłaca się zaliczkę (około ¼ ceny kota).

Krok 4: spisanie umowy

Umowa to niezbędny dokument, jaki musi Ci przedstawić hodowca (oczywiście wraz z rodowodem i książeczką szczepień). Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy, szczególną uwagę zwracając na to, czy wpłacona została zaliczka czy może zadatek (różnica jest fundamentalna – zadatek jest bezzwrotny).

Krok 5: odbiór kota w ustalonym terminie

Po podpisaniu umowy możesz już ustalić z hodowcą termin, w którym nastąpi przekazanie Ci kotka. Najczęściej będzie to około 10., maksymalnie 12. tydzień życia zwierzęcia.

Pamiętaj, że jeśli hodowca naciska na pominięcie któregoś z tych kroków (zwłaszcza podpisania umowy oraz poczekania do momentu, aż kot będzie mógł rozstać się z matką), to powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że hodowca może mieć złe intencje i lepiej poszukać kogoś innego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie