Kot w podeszłym wieku nie jest już tak sprawny, jak kiedyś. Może też mieć o wiele mniejszą ochotę na aktywność, dlatego normą jest, że właściciele seniorów stopniowo rezygnują z zabaw ze swoimi pupilami. Tak być jednak wcale nie musi. Starszy kot także potrzebuje odrobiny radości i przerwy od życiowej rutyny. Trzeba natomiast wiedzieć, jak się z nim bawić, by nie narazić go na jakieś dolegliwości czy urazy.
To bardzo ważne, ponieważ kot w podeszłym wieku może już cierpieć na przeróżne schorzenia, które uniemożliwią mu zaawansowaną aktywność. Regularne odwiedzanie weterynarza da odpowiedź na pytanie, w jaki sposób starzeje się organizm Twojego pupila. Lekarz może dać wskazówki dotyczące sposobów zabawy, np. zabronić zmuszania kota do wskakiwania na znaczne wysokości.
Znając stan zdrowia pupila o wiele łatwiej będzie Ci planować formy aktywności i dostosować je nie tylko do jego możliwości, ale też chęci. Pamiętaj, że starszy kot nie jest już aż tak nastawiony na zabawę. Teraz prawdopodobnie woli odpoczywać, dlatego nie ma sensu na siłę zachęcać go do szaleństw z domownikami.
Kot w podeszłym wieku może mieć już słabsze serce i widoczną nadwagę. Z tego powodu lepiej jest zrezygnować z bardzo wyczerpujących form zabawy. Trafniejszym pomysłem będzie mobilizowanie zwierzaka do aktywności kilka razy w ciągu dnia, ale na maksymalnie kilka minut. Zamiast ganiać kota w te i wewte po mieszkaniu przez całe popołudnie, sięgnij po zabawki tylko na chwilę, tak aby zwierzę zdążyło się poruszać bez nadmiernego zmęczenia.
Starszy kot momentalnie będzie się nudzić kolejnymi zabawkami, bo szybko je „rozgryzie”. Dlatego dobrym pomysłem jest ich częste wymienianie. Co ciekawe wcale nie musisz kupować nowych. Po prostu chowaj je do szafy, do której kot nie ma dostępu, a później sukcesywnie zastępuj jedne drugimi. To drobne oszustwo jest zaskakująco skuteczne.
W przypadku starszych kotów raczej nie działają zabawy na zasadzie: rzucamy pupilowi myszkę i niech się bawi. Zwierzę w słusznym wieku coraz bardziej potrzebuje ludzkiego ciepła, bliskości właściciela. Dlatego staraj się poświęcać mu jak najwięcej czasu. Dla Twojego kota świetna zabawa nie musi być wcale związana z dzikimi harcami, ale np. z siedzeniem Ci na kolanach czy droczeniem się przy fotelu.
Zabawa i wszelkie inne formy aktywności są bardzo ważne dla kotów w podeszłym wieku. Pozwala im to zachować przytomność umysłu i względną sprawność fizyczną. Dlatego nie należy rezygnować z zachęcania pupila do zabawy. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i możliwości kota.