Właścicielu! Znasz zasadę 3xC?

Miłość do zwierzaka czasami wymaga poświęceń – wie o tym każdy właściciel kota, psa czy jakiegokolwiek innego pupila. Ukochane zwierzę prędzej czy później zachoruje, dozna kontuzji lub po prostu źle się poczuje. Obowiązkiem właściciela jest mu wtedy pomóc, najlepiej jak to tylko możliwe. W takiej sytuacji warto pamiętać o promowanej przez weterynarzy zasadzie 3xC. Przeczytaj, na czym ona polega.

Trzy słowa

Zasada 3xC wzięła się od słów:

  • Cicho
  • Ciemno
  • Ciepło

Jest to opis warunków, w jakich powinno przebywać chore, cierpiące zwierzę, zarówno przed wizytą u weterynarza, jak i już w trakcie rekonwalescencji. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dla kota nie ma ratunku i pozostało tylko oczekiwanie na nieuchronne.

Każdy właściciel powinien zapewnić swojemu pupilowi jak najbardziej komfortowe warunki do odpoczynku i przechodzenia leczenia.

Ciemność nie musi być oczywiście dosłowna – chodzi tutaj bardziej o to, aby pomieszczenie nie było silnie nasłonecznione, bo to drażni oczy i utrudnia zasypianie.

Cicho – tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Uczulmy dzieci, aby nie zachęcały chorego pupila do zabawy i nie hałasowały w jego bezpośrednim otoczeniu.

Ciepło – kot musi mieć zapewnioną komfortową temperaturę, ale nie wolno też przegrzewać pomieszczenia.

Połączenie tych elementów sprawia, że zwierzę szybciej wraca do formy, jest mniej zestresowane i czuje się bezpiecznie. Weterynarze podkreślają, że to właśnie stres jest główną przyczyną wydłużania okresu rekonwalescencji. Zalęknione zwierzę jest mniej odporne na infekcje, w efekcie czego może dochodzić do różnych powikłań. Jest to szczególnie widoczne właśnie u kotów, które generalnie nie cierpią stresu nawet wtedy, gdy są idealnie zdrowe.

Jeśli znajdziesz ranne zwierzę na ulicy – także pamiętaj o 3xC

Może się zdarzyć, że podczas spaceru natrafisz na chorego czy rannego kota. Nie udawaj wtedy, że go nie widzisz, ale reaguj pamiętając oczywiście o zasadzie 3xC. Jeśli jest zimno, przykryj kota kocykiem lub przenieś go np. na klatkę schodową czy do rozgrzanego samochodu. Uważaj – kot może być agresywny!

Jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem – zawieź kota do najbliższej kliniki lub wezwij służby, które zajmują się pomocą bezdomnym zwierzakom. Nie podejmuj żadnych działań wkraczających na teren kompetencji lekarza, bo możesz wyrządzić kotu jeszcze większą krzywdę! Ogranicz się do zasady 3xC – to wystarczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie