Wiesz, na czym polega kocie barankowanie?

Nie? W takim razie musisz szybko nadrobić zaległości w nauce kociej mowy ciała! Barankowanie to bardzo charakterystyczne ocieranie się o człowieka lub innego kota głową, z jednoczesnym unoszeniem grzbietu. Kot, który barankuje, wyznaje w ten sposób swoje gorące uczucie do właściciela. Ty także naucz się barankować!

Dlaczego koty barankują?

Barankowanie to bardzo sugestywna forma kociego przywitania. Zwierzęta najczęściej stosują ją wobec ludzi, ale czasami także innych osobników. Jest to gest przyjaźni, a wręcz miłości. Jeśli kot na Twój widok przyjmuje pozycję baranka, to możesz się cieszyć. Świadczy to o tym, że bardzo Cię kocha i ma do Ciebie pełne zaufanie. Jest to pozycja uległa, a więc kot nie spodziewa się z Twojej strony żadnego zagrożenia. Musisz zatem odpowiedzieć na te czułości i przywitać się z mruczkiem.

Kot może barankować również po to, aby zwrócić na siebie Twoją uwagę. Jest to wyraźny sygnał, że zwierzak potrzebuje Twojej bliskości i cieszy się z Twojego widoku. Nie wolno go wtedy odtrącić, bo może to bardzo źle wpłynąć na relację z właścicielem.

Ciekawostka

Barankowanie pomiędzy kotami jest odpowiednikiem ludzkiego pocałunku i świadczy o dużej zażyłości.

Nie czekaj, aż kot zrobi to pierwszy!

Choć kotu nie należy niczego narzucać, to czasami warto go zachęcić do czułości. Barankowanie jest niezawodnym sposobem! To Ty jako pierwszy zbliż się do swojego pupila z nisko pochyloną głową i zacznij się o niego pocierać. Możesz mieć pewność, że mruczek odwzajemni to zachowanie – oczywiście jeśli dostatecznie Ci ufa i jest już w pełni oswojony.

Pamiętaj

Gdy kot odpowiada na barankowanie z Twojej strony, to nie ma lepszego potwierdzenia, że jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie.

Jak barankować?

Jest to bardzo łatwe. Najlepiej rozpocząć barankowanie wtedy, gdy kot znajduje się na podwyższeniu, np. leży na kanapie. Wystarczy zbliżyć się do niego, uklęknąć i delikatnie zacząć go zaczepiać czołem. Można przy tym wydawać dźwięk pomrukiwania. Pamiętaj, aby Twoje barankowanie nie było natarczywe. Jeśli kot nie ma ochoty na czułości, odpuść i spróbuj później.

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie koty używają barankowania do okazywania miłości swoim właścicielom. Inną, równie popularną, metodą jest zwyczajne ocieranie się bokiem i ogonem o nogę pana.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie