W czym pomoże Ci dobry hodowca kotów?

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, aby kupić kota w dobrej, renomowanej hodowli – oczywiście pod warunkiem, że faktycznie marzy Ci się przedstawiciel konkretnej rasy. Wiele osób przy wyborze hodowli kieruje się wyłącznie cenami oferowanych mruczków, a to spory błąd. Najważniejszym kryterium powinny być opinie o danym hodowcy oraz jego doświadczenie z daną rasą. Trafiając na takiego hodowcę możesz liczyć na jego pomoc w kilku ważnych sprawach. Jakich? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Ułożenie diety

Dobry hodowca sprzedaje koty, które przyjmują już stałe pokarmy, czyli są w pełni uniezależnione od matki. Właściciel hodowli musi przekazać Ci informacje na temat tego, jaką karmę stosuje i jakie ilości jedzenia podaje mruczkom. Prawdopodobnie da Ci w prezencie odrobinę karmy oraz podpowie, gdzie kupisz ją w najlepszej cenie. Jeśli kot wymaga suplementacji, to taką informację również dostaniesz od hodowcy, wraz z dokładną listą stosowanych suplementów.

Opieka nad kotem

Może się wydawać, że koty są mało kłopotliwymi zwierzętami, a opieka nad nimi jest banalnie prosta. Nic bardziej mylnego. Wiele zależy tutaj od indywidualnych cech danego osobnika, jak również od charakteru rasy, której jest przedstawicielem. Doświadczony hodowca doskonale zna mruczki i przekaże Ci szereg cennych wskazówek dotyczących opieki nad pupilem oraz jego wychowania.

Przykładowo: zupełnie innego podejścia wymagają modne w naszym kraju koty brytyjskie (flegmatyczne, niemające specjalnych potrzeb w zakresie kontaktu z człowiekiem), a innego Maine Coony, nieprzypadkowo nazywane „kotami o psim charakterze” (bardzo mocno przywiązują się do właściciela).

Zalecenia weterynaryjne

Dobry hodowca, który jest ekspertem od danej rasy, na pewno pomoże Ci w ułożeniu planu opieki weterynaryjnej nad mruczkiem. Wie on, jakie są typowe dolegliwości zdrowotne przedstawicieli rasy, na co należy zwracać baczną uwagę, co powinno zaniepokoić. Hodowca może również uczulić się na przestrzeganie zaleceń dietetycznych, aby nie dopuścić do nadwagi czy tym bardziej otyłości u kota – stanowi to jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci mruczków.

Pomoc na telefon

Żaden dobry hodowca nie zostawi swojego klienta bez pomocy, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek problemy po zmianie domu przez kota. Możesz do niego zadzwonić nawet wiele tygodni czy miesięcy później, aby np. o coś dopytać, rozwiać swoje wątpliwości czy skonsultować niepokojące zachowanie mruczka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie