Typy sylwetek u kotów

Budowa ciała Twojego kota nie jest wypadkową wyłącznie rodzaju diety i aktywności życiowej zwierzęcia. Tak naprawdę mruczek ma ją zapisaną w genach. Wyróżniamy trzy podstawowe typy sylwetek u kotów, które są charakterystyczne dla przedstawicieli poszczególnych ras. Gdy bliżej przyjrzysz się swojemu przyjacielowi, z pewnością dostrzeżesz te niuanse.

Smukła sylwetka

Ten typ sylwetki reprezentują chociażby koty syjamskie. Charakteryzuje się on tym, że kot ma wyraźnie wydłużone ciało, szczupłe nogi, zaznaczoną szyję i dłuższy, chudszy ogon. Koty o smukłej sylwetce są dość lekkie, a na pewno lżejsze od swoich kuzynów. Znakiem rozpoznawczym jest wydłużona głowa z dość dużymi i szerokimi uszami oraz szczupły pyszczek.

Warto wiedzieć

Smukłą sylwetkę nazywa się też orientalną budową ciała.

Średnia sylwetka

Najlepiej rozpoznawalnym przykładem jest oczywiście kot europejski, nazywany też potocznie dachowcem. Koty o średniej sylwetce są wyraźnie masywniejsze niż orientalne mruczki. Mają grubsze nogi i ogony, mniej zaznaczoną szyję, krótsze pyszczki. Ich głowy są bardziej zaokrąglone.

Mocna sylwetka

Mocna sylwetka jest cechą charakterystyczną rasy perskiej. Koty te mają bardzo masywną budowę, są znacznie cięższe niż syjamy, a ich kości są grubsze. Zwierzęta o mocnej sylwetce mają obfite ogony, jednak nie są one zbyt długie. Głowa jest zaokrąglona, pyszczek jest dość krótki i sprawia wrażenie spłaszczonego. Koty te wyróżniają się również dość małymi uszami i szerokim czołem.

Nie potrafisz rozpoznać sylwetki swojego kota?

To wyraźny znak, że mruczek powinien przejść na dietę! Jeśli zwierzak przypomina wielką kulkę, bez widocznego wcięcia po bokach, to albo ma nadwagę, albo zapadł już na otyłość. W takiej sytuacji zgłoś się z nim do weterynarza, który określi masę ciała kota i porówna ją z normą przewidzianą dla danej rasy i wieku. Następnie konieczna będzie zmiana jadłospisu i przyzwyczajeń zwierzęcia, co uchroni je przed wczesną śmiercią.

Sylwetka ciała ma duży wpływ na zachowanie zwierzęcia. Koty smukłe są aktywne, zwinne, ciekawskie, podobnie jak te o średniej budowie. Z kolei krępe mruczki to z reguły typy kanapowców i kotów ozdobnych. Warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie przedstawiciela konkretnej rasy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie