Twój kot nie może bez Ciebie żyć? Jak poluźnić tę więź?

Mariusz Siwko
26.05.2017

Miłość zwierzęcia do człowieka jest czymś pięknym. Wielu ludzi odczuwa naturalną potrzebę atencji ze strony jakiegoś pupila, najlepiej psa lub kota. Miłość, jaką oba zwierzęta obdarzają człowieka, jest jednak diametralnie różna. Psy kochają bezwarunkowo i od pierwszego wejrzenia. Na miłość kota trzeba sobie zasłużyć. Bywa jednak, że mruczek obdarzy swojego właściciela tak silnym uczuciem, że nie potrafi bez niego normalnie funkcjonować. To już uzależnienie, które nie jest korzystne dla żadnej ze stron. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim rutyna

Koty są z natury rutyniarzami i nie przepadają za zmianami. Uwielbiają natomiast, gdy w ich życiu wszystko jest poukładane. Dlatego obowiązkiem właściciela powinno być takie ułożenie porządku dnia, aby znalazło się w nim miejsce dla kota. Najlepiej, jeśli od razu wyznaczysz stałe pory wspólnych zabaw. Niech to będzie np. 18 czy 19. Kot szybko nauczy się, że wieczorem jego pan poświęci mu swój czas i będzie na ten moment cierpliwie czekać.

Pamiętaj!

Nie możesz oszukiwać kota. Dbaj o to, aby zabawa zawsze zaczynała się o podobnej porze i trwała tak samo długo. Ponadto musi być intensywna. To ma być czas, który w 100% poświęcisz pupilowi.

Trudna sztuka ignorowania kota

Uzależniony od swojego pana kot na pewno będzie robić wszystko, aby właściciel zwrócił na niego uwagę. Nie ważne, czy człowiek akurat bierze prysznic, pracuje, czyta gazetę czy ogląda ważny mecz. Kot będzie całym sobą wołać: „Tu jestem! Weź mnie na kolana! Kocham Cię!”. Co w takiej sytuacji robi właściciel? Oczywiście ulega. To duży błąd.

W przypadku zbyt silnej więzi łączącej kota z człowiekiem najlepiej sprawdza się trudna metoda polegająca na ignorowaniu pupila. Jeśli akurat pracujesz lub robisz cokolwiek, co nie pozwala Ci skupić się na zwierzaku, nie zwracaj uwagi na jego błagania, nie pozwalaj wskakiwać sobie na kolana, nie nawiązuj kontaktu wzrokowego. Jeśli jest to konieczne, zamknij się w innym pomieszczeniu. Kot szybko się znudzi i znajdzie sobie ciekawsze zajęcie.

Ta metoda, choć kojarzy się z okrucieństwem, naprawdę działa na korzyść kota i właściciela. Chorobliwe uzależnienie od pana jest dużym problemem i w dłuższej perspektywie będzie negatywnie rzutować na zdrowie zwierzęcia – nie tylko psychiczne, ale też fizyczne.

Nie zostawiaj kota samego na całe dnie

Na koniec wspomnijmy o bardzo ważnej kwestii. Kot, nawet jeśli nie jest skrajnie uzależniony od właściciela, i tak za nim tęskni. Dlatego mając pupila należy tak zorganizować sobie życie, by nie zostawiać zwierzaka samego w mieszkaniu na 10 i więcej godzin.

Jeśli natomiast w domu mieszka więcej osób (rodzina), to warto zadbać o to, by kot miał dobry kontakt ze wszystkimi domownikami i nie uzależniał się uczuciowo tylko od jednego człowieka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie