Twój kot jest leniwy? Zachęć go do aktywności

Mariusz Siwko
23.04.2019

Stereotyp głosi, że każdy kot najchętniej tylko by spał, z krótkimi przerwami na jedzenie i czyszczenie futerka. To jednak nieprawda. Mruczki potrafią być bardzo aktywne, jednak jeśli nie mają motywacji do podniesienia się z legowiska, to trudno od nich oczekiwać wytężonego wysiłku. Taki tryb życia niestety bardzo sprzyja otyłości. Dlatego każdy właściciel leniwego mruczka powinien go zachęcić do aktywności. Jak to zrobić? Sprawdź kilka sposobów.

Stwórz mu domowy tor przeszkód

Twój kot może się lenić, bo po prostu nie widzi wokół siebie niczego, co byłoby godne jego wysiłku. Zmień to ustawiając w mieszkaniu kilka przeszkód. Nie muszą to być od razu drogie drapaki. Czasami wystarczy np. zdjąć książki z górnej półki regału, aby kot z czystej ciekawości postanowił sobie tam wskoczyć. Odsłoń też parapet oraz zastanów się, które podwyższenia w domu jesteś w stanie oddać mruczkowi.

Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, to poświęć trochę czasu na przygotowanie różnych zabawek dla kota. Fajnym pomysłem będzie np. zbudowanie hamaka przymocowanego do sufitu. Uwolnij swoją kreatywność.

Odpowiednie zabawki

Wielu właścicieli popełnia ten sam błąd i kupuje swoim kotom różnorakie zabawki, w ogóle nie zastanawiając się, czy mruczek jest nimi zainteresowany. Z ludźmi jest przecież tak samo. Mamy różne pasje, które dla innych osób mogą być śmiertelnie nudne. Dlatego nie zasypuj kota zabawkami. Zwróć uwagę na to, co najlepiej go aktywizuje i na czym skupia swoją uwagę, a następnie idź w tym kierunku.

Zabawki na baterie

Są bardzo dobrym sposobem na rozruszanie nawet skrajnie leniwego kota. Mruczki mają w naturze ganianie za wszystkim, co się rusza. Najlepszą formą aktywizacji pupila jest więc obudzenie w nim instynktu łowcy. Zdalnie sterowana myszka na pewno nie umknie uwadze kota, który momentalnie podniesie się z kanapy, by ruszyć za nią w pościg.

Zaangażuj się

Koty uwielbiają się bawić ze swoimi właścicielami. Nie możesz mieć pretensji do mruczka, że jest leniwy i całe dnie spędza na leżąco, jeśli sam nie dajesz mu dobrego przykładu. Podejmij decyzję, że codziennie przez minimum pół godziny będziesz skupiony tylko na swoim kocie. To ma być czas zarezerwowany wyłącznie dla mruczka. Wymyślaj mu różne zabawy, zachęcaj do skakania, wspinania się na zwyżki, wykonywania gwałtownych ruchów. To przysłuży się jego zdrowiu!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie