Twój kąt ciągle rozsypuje żwirek? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Mariusz Siwko
12.07.2021

Żwirek walający się po podłodze jest widokiem doskonale znanym większości właścicieli mruczków. Kot korzystający z kuwety, a zwłaszcza już z niej wychodzący, nie zwraca uwagi na to, czy nie wynosi ze sobą żwirku. Niekoniecznie musi to wynikać z jego złośliwości – żwirek może się mu po prostu przyczepiać do łapek. Na szczęście można sobie z tym problemem dość łatwo poradzić. Zebraliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Ustaw kuwetę na płytkach

Jeśli masz taką możliwość, to warto z niej skorzystać. Oczywiście płytki same w sobie nie uchronią przed rozsypywaniem żwirku, natomiast dużo łatwiej jest go z nich usunąć – czy to przy pomocy odkurzacza, czy ścierki. Ważne, aby kuweta nie stała na dywanie czy choćby w jego pobliżu, ponieważ wtedy utrzymanie porządku będzie znacznie trudniejsze.

Podłóż pod kuwetę ręcznik

To bardzo sprytny sposób na to, aby ułatwić sobie sprzątanie. Żwirek wynoszony przez kota będzie zatrzymywać się na powierzchni ręcznika. Wystarczy więc zawinąć jego rogi i wytrzepać nad zlewem czy toaletą, co zajmie kilkanaście sekund. Sam ręcznik może też pełnić funkcję swoistej wycieraczki, która zatrzyma żwirek znajdujący się na kocich łapkach.

Nasyp tylko tyle żwirku, ile jest potrzebne

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest przesadzanie z ilością żwirku nasypywanego do kuwety. Niektórzy próbują w ten sposób maskować nieprzyjemny zapach lub wydłużyć sobie okresy bez konieczności czyszczenia kuwety. Efekt jest jednak taki, że kot chcąc czy nie chcąc wyrzuca nadmiar żwirku na podłogę.

Kup żwirek, który się nie zbryla

Zbrylony żwirek leżący na podłodze nie tylko fatalnie wygląda, ale też emituje nieprzyjemny zapach i jest dużo trudniejszy w sprzątaniu (nie każdy odkurzacz go wciągnie). Dlatego dobrym pomysłem będzie zakup takiego żwirku, który nie zbryla się pod wpływem wilgoci. Zwykle tego typu produkty mają też znacznie lepsze właściwości higroskopijne oraz neutralizują zapach kociej uryny.

Tacka pod kuwetę? Ciekawy pomysł

Jeśli masz wolne miejsce w mieszkaniu czy w domu, to warto rozważyć ustawienie kuwety na plastikowej tacce z wysokimi rantami. Zapobiegnie ona rozsypywaniu żwirku po całej podłodze, a utrzymanie jej w czystości jest banalnie łatwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie