Każdy kociarz dobrze wie, że utrzymanie przyjaciela sporo kosztuje. Oczywiście wtedy, gdy naprawdę chcemy mu zapewnić optymalne warunki życiowe. Poza karmą, witaminami, wizytami u weterynarza, gros wydatków stanowią kocie akcesoria. Właściciele kupują je czasami bez opamiętania, kierując się modą czy pochlebnym artykułem przeczytanym w Internecie. My wymieniamy dla Was TOP 7 akcesoriów, które kotu naprawdę mogą się przydać. Zaczynamy.
- Szelki – kocie szelki wykorzystywane są głównie podczas wizyt u weterynarza, rzadziej w czasie spacerów (kot nigdy nie nauczy się chodzić „na smyczy” tak, jak pies). Pozwalają zapanować nad przestraszonym zwierzakiem i zapobiegają jego ucieczce. Szelki zawsze należy kupować w sklepie stacjonarnym, aby wcześniej je kotu przymierzyć. Nie kupujemy też sprzętu przeznaczonego dla małych psów, bo takie szelki mają inne upięcie, z którego kot z łatwością się oswobodzi.
- Obroża – wcale nie służy do zapinania smyczy. Jest to natomiast akcesorium, dzięki któremu istnieje duża szansa, że zagubiony kociak wróci do domu. Noszący obrożę zwierzak od razu komunikuje, że nie jest bezdomny, a po prostu błąka się po okolicy. To może uratować mu życie. Do obroży warto też przyczepić tabliczkę z numerem telefonu właściciela. Wybierajmy obroże z automatycznym zapięciem, aby kot przez przypadek nie zawisł np. na gałęzi.
- Transporter – bardzo przydatna rzecz nie tylko w podróży, ale także podczas wizyt u weterynarza. W transporterze kot jest bezpieczny, nie ucieknie, czuje się tam komfortowo. Można go łatwo przenosić, a nawet zabrać na długą przejażdżkę samochodem. Transportery będą też przydatne w hotelach – wiele obiektów wręcz wymaga ich posiadania od gości przyjeżdżających z kotami.
- Kocia fontanna – idealne rozwiązanie dla właścicieli, którzy mają problem z kotami unikającymi picia wody. Mogą być tego różne przyczyny, ale często kot nie ma po prostu ochoty pić wody stojącej. Fontanna będzie łechtać jego instynkt, który podpowiada kociakowi, że w naturze pije wodę głównie z rzeki.
- Drapak – zdecydowanie przydatna rzecz w domu każdego kociarza, która chroni meble przed zniszczeniem. Kot ma zapisaną w genach potrzebę drapania, dlatego należy go nauczyć korzystania z drapaka. Można wybrać fantazyjne modele połączone z labiryntem, legowiskiem czy wiszącą zabawką.
- Kuweta – musi być w każdym domu i należy kota nauczyć z niej korzystać. Dzięki temu utrzymamy czystość. Na rynku jest masa przeróżnych modeli kuwet. Najtańsze są praktyczne, ale niestety często wysypuje się z nich żwirek oraz wydobywa nieprzyjemny zapach. Złotym środkiem mogą być więc proste modele kuwet zamkniętych.
- Legowisko – choć nie każdy kot chce z niego korzystać, to zdecydowanie warto mu legowisko sprawić i przekonać go, aby właśnie w nim odpoczywał. Kot powinien mieć w domu własny kąt, w którym poczuje się bezpiecznie. Pozwalając mu na spanie z nami w łóżku czy na kanapie skazujemy się na to, że meble będą się szybko niszczyć. Rezygnujemy też z przestrzeni przeznaczonych tylko dla człowieka.
Oczywiście nie musicie od razu inwestować we wszystkie te akcesoria. Zacznijcie od najbardziej podstawowych, a później – w toku obserwacji zachowań i potrzeb kota – możecie kupić kolejne, które będą mu najbardziej przydatne.