„Test alergii na kota u znajomych” – dlaczego nie jest do końca miarodajny?

Mariusz Siwko
01.06.2023

Tytułowy test jest jednym z pierwszych kroków, jakie podejmują osoby rozważające zakup lub przygarnięcie kota. Ponieważ szacuje się, że nawet co dziesiąty człowiek ma objawy alergii na białko zawarte w kociej ślinie, to rozsądnie jest ją wykluczyć u siebie i pozostałych domowników przed podjęciem decyzji o życiu z mruczkiem pod jednym dachem. Okazuje się jednak, że przeprowadzenie testu u znajomych, którzy już mają kota, nie jest do końca miarodajne. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

„Alergia na kota” może mieć różne nasilenie w zależności od konkretnego mruczka

Nie jest tak, że każdy kot „uczula” tak samo. Stężenie rzeczonego białka w kociej ślinie może być różne w zależności od rasy, płci, wieku, a nawet umaszczenia mruczka. Stąd fakt, że np. podczas wizyty u znajomych nie towarzyszyły Ci żadne objawy alergii, absolutnie nie przesądza jeszcze sprawy. Taki test jest po prostu mało wiarygodny.

Czystość i wielkość domu – to również ma znaczenie

Może się okazać, że choć znajomi mają kota rasy uważanej za silnie alergizującą, to dzięki pieczołowitej dbałości o czystość, a także sporej powierzchni użytkowej domu, gościom nie towarzyszą żadne objawy alergii. Faktem jest, że na dużej powierzchni i przy regularnym sprzątaniu można skutecznie zamaskować ten problem, stąd nie należy ślepo wierzyć takiemu „testowi”.

Ważny jest bliski kontakt z kotem

Jeśli chcesz wstępnie ocenić, czy masz objawy alergii, to poproś znajomych o możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z kotem – nie tylko zabawy, ale też wzięcia na ręce, przytulenia, pogłaskania na kolanach etc. Jeśli kot się na to nie zgodzi i będzie Cię unikać, chowając się w różnych pomieszczeniach, to o żadnym teście nie może być mowy.

Jeśli więc chcesz mieć pewność, że możesz mieć kota i nie będą Ci dokuczać objawy alergii, to po prostu poddaj się profesjonalnym testom alergicznym, poprzedzonym wizytą u alergologa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie